Pravda, je to řešení pouze dočasné, ale celý proces je velmi rychlý, levný a dá se opakovat, kdykoliv potřebujete. Není náhodou, že profesionální kuchaři nejčastěji používají nerezové pánve, které si následně tímto způsobem upravují.
Při nákupu sáhne laik nejčastěji po pánvi s teflonovým nebo keramickým povrchem. Nepřilnavé povrchy jsou sice citlivé na poškrábání, ale jídlo se na nich nepřipaluje a řízek z nich má vždycky obě dvě kůrčičky krásně křupavé. V profesionálních kuchyních se ale nejčastěji setkáváme s nádobím z vícevrstvé nerezové oceli. Perfektně totiž vede teplo, což má zásadní podíl na konečné intenzitě chuti. Na nerezové pánvi snadno připravíte chutné steaky i tenké palačinky. Zdravě, bez připalování a uvolňování toxických látek.
„Jedním z velkých benefitů nerezového nádobí je, že slouží vám, ne vy jemu. Nevyžaduje žádnou speciální péči a jeho údržba je velmi jednoduchá,“ vysvětluje Jan Fabini, zakladatel české značky nádobí.
Nerezová ocel má mnoho dalších výhod. Je prakticky nezničitelná, hodí se na všechny typy vaření, celokovové nádobí můžete používat i v troubě a navíc je zdravotně nezávadná – nehrozí tak uvolňování toxinů. Nevýhodou ale je, že se na ni jídlo přichytává a mytí se stává noční můrou.
Kuchaři ale našli způsob, jak na nerezové pánvi vytvořit dočasnou nepřilnavou vrstvu. Tento trik vám teď prozradíme.
Jak vytvořit na nerezové pánvi nepřilnavou vrstvu:
Proces se nazývá vypálení pánve. Po něm se na povrchu vyhladí póry i mikroskopické oděrky, které mohou způsobit připalování. Díky dočasné nepřilnavé vrstvě na nerezové pánvi připravíte i křehké pokrmy jako palačinky nebo ryby stejně jako na teflonu.
Postup je velmi snadný a můžete ho opakovat, kdykoliv potřebujete podpořit nepřilnavost.
Potřebujete: olej na smažení, například řepkový nebo kokosový a papírovou utěrku.
- Pánev zbavte nečistot a osušte.
- Do pánve nalijte tři lžíce oleje s vysokým stupněm zakouření (z těch dostupnějších se jedná o řepkový) a rozprostřete jej po celém povrchu i okrajích. Můžete si opatrně pomoci papírovým ubrouskem.
- Olej v pánvi zahřívejte zhruba 2–3 minuty na středním stupni nebo dokud se z oleje nezačne lehce kouřit. Následně sporák vypněte. U nádobí z vícevrstvé oceli je důležité nerozpalovat pánev na maximum, na materiál je to zbytečný nápor.
- Pánev i s olejem odstavte a nechte chvíli vychladnout, aby zůstala pouze teplá, nikoli horká.
- Přebytečný tuk vylijte a pánev jemně vytřete ubrouskem, aby se leskla skoro jako zrcadlo. Nyní ji můžete znovu zahřát a použít stejně jako nepřilnavou.
Foto: Shutterstock.com, Fabini.cz
Publikováno: 17. 3. 2021, Autor: autor: Julie Veselá