Letošní zima zdá býti se dlouhá a studená. Buďme za to rádi, naděje na pěkné léto stále trvá. I jarní únava si možná dává na čas, a proto není na škodu zopakovat si pár typů, jak se udržet fit! Nezapomínejme na svůj domov.
Svazování únavou ze zimy
Spousta z nás se cítí po zimě těžkými, naštvanými a vyčerpanými. Buďme v klidu, je to přirozené a může za to podle ajurvédy (systému tradičního indického lékařství) nerovnováha elementů ohně, vody a země.
Po nějakém čase nepříjemné syndromy odezní, ale někoho příchod jara stojí i špatnou náladu, nedostatek energie, smutek, poruchy trávení, bolest hlavy a podobně.
Jaro by mělo být o radosti, nových začátcích a celkovém probuzení sil. Stačí do svého těla vrátit rovnováhu. Hlavními orgány jara jsou játra a žlučník – tedy orgány zodpovědné za čištění organismu a zpracování toxinů.
Očista mimo tělo
Důležitým faktorem, který na nás má zásadní vliv je prostředí, ve kterém žijeme. Ať už trávíme většinu času v kanceláři, doma, či na chalupě, je potřeba mít kolem sebe „čisto“. Nemyslím tím čisto jako vyluxováno, vytřeno, otřený prach a podobně, ale čisto do hloubky.
Určitě nám nebude příjemně s vědomím, že skříň se prohýbá ve švech pod tíhou zbytečností a že na pracovním stole si nemáme kam položit propisku. Udělejte si čas několik hodin, ať nejste ve stresu, a začněte přeplněné úložné prostory probírat. Nepotřebné věci nabídněte sousedům, kolegům, na bazaru či charitě. Vyhozením do koše se jich sice zbavíte, ale daleko víc vás u srdce zahřeje fakt, že vyřazené zboží ještě našlo svého nového majitele a může nadále sloužit.
A pak na těle
Na jaře bychom se měli toxinům vyvarovat, aby si játra se žlučníkem odpočinuly. V ideálním případě to znamená omezit cukr, alkohol, kofein, mléčné výrobky, oleje a čerstvé maso. Doba, za kterou se organismus příjemně vyčistí, je přibližně 14 dní.
Naopak více bychom měli pít vodu, jíst zásadité potraviny (zelená zelenina, ovoce, zrna, avokádo, surový olivový olej), odpočívat a cvičit jógu. Máte alergie? Konzumace hořkých chutí sníží alergické projevy, tak si s chutí připravte salát s rukolou, hořčicí či pampeliškou.
Jednodenní rychlovka jako nouzovka
Ne každý je ochoten věnovat jarní očistě 14 dní, což je pochopitelné. Pokud jste v tomto ohledu nováčkem, vyzkoušejte zrychlenou jednodenní verzi. Na lačný žaludek vypijte zchladnou převařenou vodu se lžící jablečného octa a lžičkou medu.
K snídani si v troubě nechte změknout na kousky nakrájené jablko s hřebíčkem a zalité teplou vodou se lžičkou medu a citronové šťávy. Kdo nestíhá po ránu rozehřát troubu, může zvolit mikrovlnku, ale mikrovlnné vlny pravděpodobně účinek sníží.
Svačinu vyplňte grepovým džusem (čerstvě vymačkaným). Ochutit ho lze špetkou kurkumy. K obědu dobře poslouží vařená zelenina nebo zeleninová polévka. Lilek a brambory tam však nedávejte.
Místo odpolední svačiny zvolte pomerančový či jablečný džus. A konečně večeře! Uff, očistný den je skoro za námi. Zatněte zuby a zopakujte oběd. K pití zvolte pro změnu čerstvý džus z červené řepy. Velice důležitý je dostatečný příjem tekutin!
Jarním nádechem k relaxaci
Správné dýchání má vliv v každém ročním období, jara nevyjímaje. I 5 min pranajámy (jogínského dechového cvičení) každý den přinese ovoce! Můžete začít na nádechu a výdechu trvajícím 5 dob, kdy vložíte mezi nádech a výdech krátkou zádrž.
Když se vám podaří výdech prodloužit na 8 dob, zbavíte se pocitu horka i stresu. Po víc jak 10 dýchacích cyklech by se měl dostavit i pocit odpočinku.
Můj osvědčený typ
Je úplně jednoduchý. Ať děláte, co děláte, bez dostatku vody se prostě nevyčistíte a únavy nezbavíte. Kdo má rád zázvor, může zkusit i detoxikační zázvorový čaj obohacený medem, šťávou z poloviny citronu a špetkou kajenského pepře.
Po dnech věnovaných detoxikaci se ještě doporučuje zařadit dietnější jídelníček v podobě luštěnin, rýže a podobně. Odstup mezi 2 jídly by měl být 2 hodiny, neměli bychom se přejídat, pít extra studené nápoje a naopak bychom měli využívat dary přírody – to jest bylinky.
Zaujal vás přístup dle ajurvédy? Vyzkoušejte speciální jógové pozice se stlačováním tlakových bodů dráhy jater a žlučníku!
Publikováno: 9. 3. 2021, Autor: autor: Gabriela Povýšilová