Romantické duše našly zalíbení v kuchyních inspirovaných francouzským venkovem. Pokud oslovily i vás, prozradíme vám několik prvků, které vám pomohou vnést atmosféru francouzského jihu i do vaší domácnosti.
Typickými znaky pro francouzský venkov jsou černé spotřebiče a kovové garnýže. To vše zvýrazníte přírodními materiály na podlaze či na stěnách, jako jsou břidlice, cihla, kámen a žula.
Zásadní je i paleta použitých barev. Pro francouzské kuchyně jsou typické jasně sytá žlutá či zelená, které přesně odrážejí barevnost tamější přírody. Červená a modrá zas připomínají maková pole, která vytvářejí dokonalý kontrast s jasně modrou oblohou. K těmto barvám přidejte například tmavě modrou, vínovou nebo tmavě zelenou. A nesmíme zapomenou na obligátní levandulovou.
Přírodní materiály v nejčistší podobě
Hrubé omítnuté stěny mají přirozenou texturu a dodají vaší kuchyni tu správnou atmosféru. Můžete však nechat vyniknout hrubé cihly, obložit stěnu mramorem, kamenem nebo rustikálním keramickým obkladem.
Proti dřevěným podlahám samozřejmě nelze nic namítnout, ale pokud usilujete o autentický vzhled venkovské kuchyně ve francouzském stylu, měla by být na podlaze dlažba, terakota, cihla či kámen. Protože kuchyň bývá srdcem domova a je v ní velký provoz, zvažte investici do francouzských vápencových dlaždic. Tyto krásné dlaždice mají přirozenou texturu a teplou barvu. Navíc jsou téměř nezničitelné. Byly totiž po staletí používány ve starých francouzských statcích a venkovských domech a dochovaly se v perfektním stavu.
Bez krbu to nepůjde
Podle Francouzů není venkovská kuchyň kompletní, pokud nemá dva hlavní architektonické prvky: odkryté trámy a krb. Trámy by měly být ručně tesané nebo alespoň by tak měly vypadat.
Pokud vám to dispozice kuchyně a rozpočet dovolí, měli byste si pořídit krb nebo alespoň krbová kamna či sporák. U něj by samozřejmě nemělo chybět litinové nářadí sloužící k jeho obsluze. Pokud si však krb nemůžete dovolit, postavte alespoň ke stěně soupravu litinového nářadí a dejte do proutěného koše pár dřevěných polen. Pomůže vám to alespoň trochu navodit příjemnou atmosféru.
Nic není nové
Skříňky by měly být ideálně opotřebovaného vzhledu v modré, zelené, žluté nebo bílé barvě. Mohou být také malované. Nejoblíbenějším materiálem jsou borovice nebo ořech. V původním venkovském domě byly pracovní desky vyrobené ze dřeva, ale i moderní materiály nabízejí docela dost možností, jak sladit současný design s historickým stylem. Dřez byste si však neměli kupovat jiný než keramický.
Něžné květy
Na textiliích máte k dispozici širokou škálu vzorů a designů, z nichž můžete vybírat. Můžete volit od malých drobných kvítků až po květy lilií, růží, vlčích máků a slunečnic. Z bylin jsou nejtypičtější levandule a rozmarýn. Ve francouzských kuchyních se také objevují dekory olivovníků, oliv, vína a vinné révy.
Typickým zvířetem pro dekory spojované s francouzským venkovem je kohout. A když už jsme u těch textilií, nezapomeňte, že na oknech by neměly chybět malé barevné záclonky.
Dekoracemi to dotáhnete
Přidejte do kuchyně vhodné doplňky – květináče s bylinkami, proutěné koše, zavěste na trám sušenou levanduli a cop z česneku. Ve Francii je oblíbené kvalitní měděné nebo nerezové nádobí. To poslouží hospodyňkám při vaření a navíc s ním můžete skvěle dekorovat kuchyň. Stačí jen pověsit na háčky pánve, cedníky, naběračky nebo pokličky.
Publikováno: 2. 2. 2021, Autor: autor: Ivana Kukalová