Jíte zdravě, abyste byli dlouho zdraví? A jakou používáte kosmetiku? Přírodní, nebo cokoliv? Víte, že pokožka, coby největší orgán, má úžasnou vstřebávací schopnost, a vše, co se na ni dostane, se ocitne i uvnitř vašeho těla. Pokud to myslíte se svým zdravím opravdu vážně, měli byste se vyvarovat zbytečné chemie. Navíc si většinu kosmetiky můžete vyrobit doma. Je to velmi jednoduché, levné a nezatíží to ani vás ani naši Zemi.
Žádné …
No-poo metoda není neznámý pojem. Není však úplně pro každého, i když výsledek stojí za to a to mohu posoudit z vlastní zkušenosti. Pro toho, kdo by se rozhodl pro úplně bezšamponovou metodu, uvedu alespoň pár typů, jak přežít:
- Ze začátku je potřeba mýt vlasy vodou každý den (ideální načasování je tedy léto).
- K tomu 2x týdně pomocí vlastního šamponu a bylinek (dočtete se níže).
- Četnost mytí šamponem postupně snižovat, až ho použijete opravdu jen tehdy, když budou vlasy extra špinavé.
- Po každém použití klasického laku nebo gelu na vlasy jste skoro na začátku (nebojte, možnosti jsou).
- U kadeřníka požádejte o opláchnutí pouze vodou nebo si přineste čistě přírodní šampon (v době, kdy ho ještě používáte) a nenechte si vlasy stylovat.
Můj průběh
První pokus nevyšel (dlouhé vlasy, náročné zaměstnaní, časté přesuny letadlem, dodržování dress code a reprezentativního vzhledu na denním pořádku), druhý pokus už byl úspěšný (mateřská, léto, změna na šmrncovní krátký asymetrický sestřih, později přechod polodlouhý účes). Načasování je opravdu důležité! Počítejte s tím, že přechod může trvat až 4 měsíce a 2. a 3. měsíc bývá nejhorší.
Jinak, než jste zvyklí
Tyto šampony nepění, na to si budete muset zvyknout. První variantou základu šamponu je použití jedlé sody a octa. Ve skleničce teplé vody rozpustíte 2 až 3 lžičky jedlé sody a důkladně promasírujete ideálně všechny vlasy i pokožku. Pokud máte vlasy delší, chce to umývat poctivě pramen po prameni.
Poté do stejné nádobky s teplou vodou přidáme lžičku jablečného octa. Octem vlasy důkladně polijeme a necháme chvilku působit. Po těchto dvou krocích doporučuji pořádně opláchnout a na závěr ještě přelít bylinkovým lektvarem.
Než přejdeme k bylinkám, prozradím vám svůj „zjednodušovák“! Do skleničky s teplou vodou dám rovnou sodu i ocet. Mám tak o jednu proceduru kratší čas mytí, což se hodí a výsledek je stejný. Když jsou po mytí vlasy moc suché, je potřeba ubrat sodu a přidat ocet. Když mastné, tak naopak. Při používání jedlé sody se k udržení vhodného pH doporučuje ošetřit vlasy jednou za čas olejovým zábalem. Vhodný je například kokosový olej.
Španělské mýdlo
Další možností je mytí vlasů pomocí kastilského mýdla, jehož hlavní složku tvoří olivový olej. Jedná se o čistě přírodní mýdlo bez živočišných produktů, nazývané podle oblasti Kastilie ve Španělsku. I kastilské mýdlo si můžete vyrobit:
Jako šampon je vhodné použít několik kapek kapalného mýdla do skleničky s teplou vodou nebo tuhé mýdlo před aplikací rozpustit.
Porsche mezi šampony
Třetí varianta je pro tzv. fajnšmekry. Budete potřebovat ½ hrnku tekutého kastilského mýdla, ¼ hrnku konzervovaného kokosového mléka, ¼ hrnku medu, 2 lžíce frakcionovaného kokosového oleje (nebo jojobový či mandlový olej), 50 kapek esenciálního olejíčku (úžasná je kombinace levandule a divokého pomeranče) plus 1 lžičku vitaminu E.
Postup je jednoduchý: Vše smíchat v nádobě s víkem a pořádně protřepat do úplného promísení. Před každým použitím je nutné třepání do úplného spojení všech přísad opakovat!
Jak na suchý šampon
Nejen na cestách se hodí mít po ruce suchý šampon. Ani jeho výroba není složitá. Pro základní verzi budete potřebovat jen nádobku (kořenka, cukřenka, obal od dětského pudru), jedlou sodu a kukuřičný škrob. K ¼ hrnku kukuřičného škrobu přidejte 1 lžíci sody.
Takový suchý šampon nijak nevoní, můžete ho proto obohatit o esenciální vonný olejíček (pár kapek dle vašeho vkusu) či tmavovlásky o kakao (k uvedeným poměrům 2 lžíce kakaa). Skladujte tak, aby šampon nenavlhnul.
Nezapomeňte na bylinky
Vlasy bez bylinek jsou jako duše bez těla. Mým blond vlasům prospívá heřmánek. Na závěr si vlasy opláchnu heřmánkovým „čajem“ a už dál vodou neoplachuji. Kdo chce vlasy naopak ztmavit, sáhne po šalvěji či rozmarýnu. Nebojte se však ani máty, kopřivy, růže, levandule, měsíčku, čekanky, fenyklu…
Část zchladlého výluhu lijte po vlasech a část přímo na pokožku, kterou ještě promasírujte. Můžete opláchnout či nikoliv, avšak v případě oplachu nechte několik minut působit.
Grapefruit jako tajná zbraň
Když už jsem někdy účes alespoň potřebovala trochu zformovat, sáhla jsem po grapefruitu. Možná nevíte, že šťáva z grepu je výborné tužidlo! Kromě grepu se běžně používá med, cukr, lněné semínko, citronová šťáva a pivo. U piva bych se trochu bála odéru, i když podle dostupných zdrojů je pivo cítit pouze z ručníku, z vlasů nikoliv.
Možností je opravdu spousta, pro péči o vlasy se dá dále využít i jíl, mouka a podobně.
Publikováno: 2. 9. 2020, Autor: autor: Gabriela Povýšilová