Dříve jiné než zelené bydlení neznali. A teď se k němu pokorně vracíme. Zelená architektura je na vzestupu a nabízí nepřeberné množství prvků a možností. My vás s některými seznámíme.
Střecha jako zahrada
Zelené střechy na domech i komerčních prostorách jsou vidět čím dál více. Aby ne, když kromě estetického hlediska přináší spoustu výhod. Díky střeše pokryté přírodním porostem dokážete v domě udržet optimální teplotu, v okolí zlepšit kvalitu ovzduší, poskytnete útočiště pro ptáky a užitečný hmyz. V neposlední řadě přispějete k nárůstu zelených ploch nejen ve městě.
Při plánování zelené střechy je potřeba zahrnout dostatečné podpěry, vodotěsnou bariéru, odvodnění apod. Doporučují se volit nízkoúdržbové rostliny, jako jsou traviny, mechy, sukulenty a nenáročné byliny. Samozřejmě také zde záleží na rozpočtu i nadšení pro pěstování.
Když topí celá střecha
Záměrně nepíši solární panely ale solární šindele. Solární systém je v tomto případě zabudován přímo do střechy. Panely jsou plně integrované a nevyčnívají. Jedná se o dražší, avšak rozhodně estetičtější variantu. Trendem jsou šindele křemíkové.
Při plánování je zapotřebí zapojení do elektrického systému domu. Vzhledem k vysokým pořizovacím nákladům určitě zvažte, zda má vaše střecha maximální využití slunečního světla.
Stavby z organické hmoty
Cob je v angličtině přírodní materiál vyrobený z podloží, vody, vláknitého materiálu (například slámy) a případně i vápna. Obsah podloží se na různých místech liší. Pokud nemá vhodné složení, dá se zlepšit pískem nebo jílem.
Příroda to má dobře vymyšlené, jedná se o ohnivzdorný a levný materiál, který je navíc odolný proti seizmické činnosti. Již v minulosti byl hojně využíván v sochařství. Domy z tohoto materiálu se pyšní zajímavým strukturovaným vzhledem bez ostrých úhlů. Pro stavbu domu by se měl využít vždy materiál místně příslušný.
Co spadne z nebe
Využívání dešťové vody jednoznačně šetří každou kapsu. Zachycenou vodu hojně využíváme k zavlažování zahrady, ale mnozí z nás si pod sběrem představí nevzhledné plastové či zrezivělé sudy.
Systémy pro sběr dešťovky přitom mohou být okrasou zahrady – například ve formě kašny. Zajímavou variantou je i podzemní systém. V domácnosti se nebojte ani využívání ve formě šedé vody, jen si raději předem ověřte, zda u vás neplatí zvláštní omezující předpisy.
Kontejnery, jako nový styl
Ekologické stavby nemusí být striktně z přírodních materiálů. Za udržitelné se považuje stejně tak opětovné využití.
Výhodou domů z použitých (často lodních) kontejnerů je jejich variabilita. Mohou být stohovány vertikálně nebo uspořádány vedle sebe a tvořit tak velice působivé tvary. Použití nachází zatím více jako komerční budovy, ale najdou se i bydlící nadšenci.
Obklady z odpadu
Na závěr ještě jeden příklad trochu až kuriózní recyklace. Ukázkový dům v areálu univerzity v Brightonu je z 90 procent tvořený odpadem.
Obložení fasády obsahuje mimo jiné 20 000 kartáčů na zuby, 4 000 disků DVD, 2 000 disket a 2 000 použitých kobercových dlaždic. Ambicím, nadšení a fantazii se meze nekladou…
Publikováno: 13. 10. 2020, Autor: autor: Gabriela Povýšilová