Komerční čistící přípravky jsou sice účinné, ale také zdraví a přírodě škodlivé. Při tom určitě máte doma základní suroviny na přípravu domácích čistících prostředků. Vyzkoušejte je a budete překvapeni, jak snadné to je. Pokud stále ještě váháte, zkuste prvně jen malé množství.
Vyrobte si univerzální čistič
Do rozprašovače smíchejte 9 dílů vody a 1 díl bílého octa. Po promíchání přidejte pár kapek přírodního mýdla. Pro minimalizování octového odéru můžete použít několik kapek esenciálního oleje dle vašeho výběru. Univerzální čistič můžete ještě obohatit o půl dílu jedlé sody, bude pak „mýdlovější“. Soda může nahradit i přírodní mýdlo.
- Na hodně znečištěné plochy nejprve vysypejte trochu sody a pak začněte čistit.
- K čištění těžko přístupných míst (například spár) se skvěle hodí starý zubní kartáček.
- Univerzální čistič využijete v kuchyni, koupelně i na záchodě. Platí pravidlo, že čím více octa, tím bude prostředek silnější.
Na nábytek platí ocet a olej
Na otírání nábytku z lamina se výborně hodí směs čtvrtiny šálku bílého octa nebo citronové šťávy a k tomu 1 lžíce rostlinného oleje. Můžete použít ve spreji nebo malé množství na bavlněný hadřík.
U masivního dřevěného nábytku, který vyžaduje pravidelné olejování, upravte poměry takto: 1 díl oleje ku 1 dílu bílého octa nebo citronové šťávy. Nechte nasát alespoň 12 hodin a po té ještě přetřete suchým hadříkem. Opět můžete přimíchat i pár kapek vonného olejíčku.
U obou variant je důležité přípravek důkladně protřepávat.
Jak na špinavý koberec?
Do 2 litrů vody nakapejte několik lžic tekutého přírodního mýdla, přidejte 2 lžíce jedlé sody a čtvrtinu šálku bílého octa. S octem bude čistič více dezinfikovat.
Čerstvých mastných skvrn se zbavíte například tak, že místo posypete kukuřičným škrobem, necháte 15 až 30 minut působit a poté vysajete.
Lino, dlažba, beton
2 litry teplé vody spolu s půl šálkem octa a 1 lžící tekutého přírodního mýdla vyčistí podlahu dostatečně.
Sklo a zrcadla
Vytvořte postřik z 1 dílu teplé vody a 1 dílu bílého octa. Poté otřete suchým hadříkem. Postříkat stačí jen lehce! Pokud to byla na vás moc silná káva, nejmenší účinný poměr je 2 lžičky octa v 1 litru vody.
Mikrovlnka
Do mikrovlnky umístěte misku s vodou a nechte 5 minut prohřívat, vodní pára uvolní zbytky potravin. Následně vnitřek postříkejte univerzálním čističem a otřete.
Pro lepší dezinfekční účinek ještě smíchejte čtvrtinu šálku jedlé sody do půl- až litrové lahve, protřepejte do úplného rozpuštění, nastříkejte na stěny a nechte několik minut působit. Na závěr pečlivě otřete.
Osvěžovač vzduchu
Jedlá soda, ocet a citronová šťáva budou fungovat dostatečně. Poměr si namíchejte tak, aby vám voněl.
Během vaření zkuste omezit zápach tím, že na sporák umístíte nádobu s vodou a octem (1 lžíce bílého octa v 1 šálku vody) a nechte odpařovat při mírném varu.
Prací prášek
Smíchejte 7 dílů prací sody, 1 díl jedlé sody (ne více, aby prádlo nezešedlo), 1 díl nastrouhané pracího mýdla (na jemno) a několik kapek esenciálního olejíčku. Na jednu dávku prádla pak stačí 2 až 4 lžíce vašeho prášku.
Typy na závěr
- Skvrny od čaje či kávy v hrnečkách snadno zlikvidujete pomocí octa.
- Plastové krabičky na jídlo vydezinfikujte přes noc tím, že do nich nalijete teplou vodu a nasypete jedlou sodu.
Upozornění: pro úklidové prostředky nezaměňujte jedlou sodu za prací. Prací soda není pro použití při úklidu vhodná! Prací sodu používejte výhradně na praní nebo změkčení vody.
Publikováno: 13. 8. 2020, Autor: autor: Gabriela Povýšilová