reklama

Město budoucnosti, nebo experiment odsouzený k nezdaru?

Město plné ekologických řešení, technologických novinek, pracující výhradně s obnovitelnými zdroji. Na ulicích se pohybují výhradně elektromobily, vše řídí senzory a domy jsou postavené tak, aby využívaly přírodní chlazení. Budou tak vypadat budoucí města?

Odpověď může dát projekt Masdar City, město rostoucí v poušti, šestnáct kilometrů od letiště v Abú Dhabí ve Spojených arabských emirátech. Za jeho vznikem stojí společnost Masdar, jenž investuje do obnovitelných zdrojů. A po ní nese celý projekt jméno.

Jde o experiment, který má ukázat, že to jde i jinak – s téměř nulovou uhlíkovou stopou, energií vyráběnou výhradně z obnovitelných zdrojů využívanou maximálně šetrně a také se hledají značné úspory vody. Zároveň město slouží jako think-tank, v rámci něhož mohou vznikat nová řešení pro ochranu klimatu a obnovitelných zdrojů energie.

Celý projekt Masdar City proto podporuje výzkumné a vývojové iniciativy a inovativní pilotní projekty na podporu inteligentních technologií. Tyto technologie jsou zde také instalovány a zkoušeny v náročných podmínkách.

Město budoucnosti, nebo experiment odsouzený k nezdaru?
i (Zdroj: Aspen PR)
Město budoucnosti, nebo experiment odsouzený k nezdaru?

Bez emisí a vypínačů

Město je postaveno na šetrném přístupu k životnímu prostředí, i co se se týče dopravy. Zakládá si na tom, že klasické automobily zůstávají na okraji města a v ulicích pak jezdí pouze bezemisní vozítka, zejména elektromobily. Klíčový je proto také propracovaný systém bezemisní veřejné dopravy. V jednom z pilotních programů se zde zkoumá také potenciál mobility založené na vodíkovém pohonu.

Jsou tu také hledány způsoby, jak maximálně šeřit vodu a energie. Ve městě nenajdete žádné vypínače nebo kohoutky na vodu, vše řídí senzory, které vyhodnocují optimální podmínky. Díky tomu byla dosažena o 55 % nižší spotřeba energií a spotřeba vody klesla o 54 % ve srovnání s průměrnými hodnotami z Abú Dhabí za rok 2011.

Všechnu energii do města dodává solární elektrárna, další zisky elektrické energie město čerpá z panelů umístěných na střechách budov.

Město budoucnosti, nebo experiment odsouzený k nezdaru?
i (Zdroj: Anna Ostanina / Shutterstock.com)
Město budoucnosti, nebo experiment odsouzený k nezdaru?

Hledání přirozeného stínu

Za celkovým návrhem Masdaru stojí tým britského architekta Sira Normana Fostera, který se za použití nejmodernějších technologií snaží vybudovat právě zde v tomto nehostinném a vyprahlém prostředí příjemné místo k životu.

Od počátku pracoval s dobrou znalostí tradičních stavebních prvků arabských měst. Domy jsou proto uspořádány tak, aby vrhaly stín co nejefektivněji na veřejné komunikace a sousední budovy. To je osvědčený recept na snížení teploty a průměrná teplota tak v Masdar City je až o 20 °C nižší než v okolní krajině za hranicemi města.

Nezbytná klimatizace, která je potřebná v budovách, pak chytře využívá chlad spodních vrstev země.

Město budoucnosti, nebo experiment odsouzený k nezdaru?
i (Zdroj: Anna Ostanina / Shutterstock.com)
Město budoucnosti, nebo experiment odsouzený k nezdaru?

České firmy v Masdar City

Dobrou zprávou je, že u vzniku města stojí i české firmy. Jedna z konkrétních technologií, která je v Masdar City použita pro ekologické osvětlení vnitřních prostor, jsou světlovody. Do města budoucnosti je dodává česká společnost Lightway.

„Pomocí našich světlovodů se zde bude osvětlovat například prostor podzemní dráhy,“ řekl Jakub Brandalík, ředitel společnosti Lightway. „Světlovody sbírají denní světlo na střeše, fasádě, terase nebo třeba na chodníku či střeše. Následně světlo vedou vysoce reflexním tubusem přímo do interiéru, který potřebujete prosvětlit.“ Díky tomuto způsobu je přivedeno do prostoru světlo, ale ne teplo, které právě v těchto podmínkách musí zůstávat venku.

Mezi další české firmy, které se na budování Masdaru podílejí, patří například výrobce mobiliáře z Bílovic, který dodává do města budoucnosti odpadkové koše, popelníky či stojany na kola, zájem prý je i o chytré lavičky.

Město budoucnosti, nebo experiment odsouzený k nezdaru?
i (Zdroj: Anna Ostanina / Shutterstock.com)
Město budoucnosti, nebo experiment odsouzený k nezdaru?

Co se zatím nepovedlo

Město se začalo stavět v roce 2008 s náklady 22 miliard USD s tím, že po osmi letech vyroste město s 50 000 obyvateli. Momentálně jsou plány na dokončení Masdar City odsunuty na rok 2025.

V současnosti je zastavěná pouze část plánované plochy a žije tu jen asi 2000 obyvatel, další sem dojíždějí za prací v zařízeních na bezemisní výrobu energií a obsluhu města. Po ulicích se pohybuje více bezpilotních vozidel než obyvatel. Město je sice pouze pro elektromobily, ale dostanete se k němu pouze automobilem, které musíte nechat na okraji. Není to trochu pokrytecké?

Publikováno: 5. 6. 2020, Autor: autor: Z dostupných zdrojů vytvořila redakce