Ohledně názoru na bílou kuchyni existují dva tábory: jedni tvrdí, že bílá je nudná, druzí jsou přesvědčeni, že barva zasněžených plání skýtá neomezené možnosti. Ať je pravda jakákoliv, bílé kuchyně jsou na vzestupu a při zařizování se k bílé přiklání stále více lidí. Bílá je jasná. Bílá je čistá. Bílá je nadčasová.
Jako byste přidali okno
Možná z důvodu přehlcení informacemi, barvami a podměty, zaznamenávají bílé interiéry takový boom. Tento trend potvrzují i nábytkářské veletrhy, kde bílá vládne již několik sezón. Doma chceme mít klid a čisto. Dalším důvodem je, že vlivem rostoucích nákladů na energie a ceny bytů se naše příbytky stále zmenšují. Bílá má tu vlastnost, že zvětšuje prostor, vnáší do něj jas a světlo. V malé tmavé kuchyni by na nás všechno padalo, světlá ji rozzáří.
Skoro polovina bílých kuchyní se prodává v lesklé úpravě. Bílý lesk odráží světlo a vnáší ho i do tmavých koutů, kam nedopadá denní světlo. Toho využívají majitelé bytů s kuchyňským koutem, jejichž architekti na hospodyňky moc nemysleli a designovali kuchyně v odlehlých koutech bez oken a denního světla. Při celodenním použití umělého osvětlení a dlouhého vyváření nedělních obědů je bílá nejlepší volbou. Efekt při použití dobrého osvětlení je, jako byste do místnosti bez oken jedno přidali.
Je bílá skutečně nepraktická?
Odpírači bílé se zaklínají, že bílou nikdy neudržíte čistou a za pár let běžného používání bude vypadat zašle a ušmudlaně. To ale dávno není pravda. Moderní materiály neumožní, aby se do nich vsákly skvrny vzniklé při vaření. Lesklé hladké plochy stačí otřít jarovou vodou a máte uklizeno. Naopak z pórovitých či strukturovaných povrchů ať mají jakoukoliv barvu, budete špínu dostávat hodně špatně.
Že je na bílé vidět každý otisk prstu? To na černé taky! A vlastně na jakékoliv, záleží pouze na tom, od čeho jste se umazali. Na každé barvě či vzoru bude vidět špína v kontrastní barvě a každý nábytek musíte občas umýt. Pravda, kuchyně jsou nejpoužívanější a nejvíce namáhaný nábytek v domácnosti, ale tady vás nespasí barva ale kvalitní materiály, z nichž je kuchyň vyrobená.
Bílá je variabilní
Hodí se doslova ke každé barvě. Osvěžit ji můžete detaily třeba v červené, žluté či zelené. Přidáte obrázky s vámi vybraným barevným akcentem, nakoupíte utěrky, vázy či květináče a studená nuda je pryč. Když vás vámi zvolená kombinace omrzí, za pár korun změníte celou kuchyň k nepoznání vaší novou oblíbenou barvou.
TIP Living.cz: Aby se vám dobře měnil vzhled, zařiďte celou kuchyň v neutrálních barvách – bílé skříňky i obklady, dřevěná či bílá deska i podlaha.
Designéři radí vymalovat jednu stěnu kuchyně jinou barvou a k ní vyladit doplňky. Když zvolíte pouze jednu doplňkovou barvu a budete se jí důsledně při nákupu doplňků držet, neuděláte chybu, i když barevným cítěním zrovna nevládnete. K originálnímu vzhledu dopomůžou i samolepící tapety. Hlavně se vyvarujte nákupům ve stylu „To se mi líbí“, aniž byste přemýšleli nad celým konceptem pokoje.
Fandíte-li minimalismu, vyvarujte se barev a laďte kuchyň tón v tónu – bílá kuchyň, bílé obklady, bílá podlaha i stěny. Jestli nechcete narušit minimalisticky elegantní řád a bojíte se, že bude příliš studená, můžete jako doplňkovou barvu zvolit černou nebo světlé přírodní dřevo.
Příznivci jemných a přírodních barev bílou kombinují se světlými zemitými barvami – béžovou či šedou. Tak docílí elegantního nestárnoucího interiéru v tónech černobílé fotografie. Taková vás nikdy nebude nudit a hosté ji budou obdivovat i za deset let, až trendy udělají další kotrmelec.
Text: Jana Truksová
Foto: Pinterest.com
Publikováno: 17. 8. 2015, Autor: