Pro dítě je jeho pokoj vším. Na to, na co my dospělci máme celý byt, dítě má pár metrů čtverečních. Takže si určitě zaslouží něco lepšího než nejmenší místnost v celém bytě. Děti, které nemají dostatečně veliký pokoj, mohou později trpět psychomotorickým neklidem. Projevuje se třeba tak, že dítě nedokáže sedět na celé židli, ale sedají si jen na okraj, schovávají se, když kreslí obrázek, tak jen do rohu. I tohle s dítětem udělá nedostatečný prostor.
V dětském pokoji musí být prostor na hraní, prostor na uložení hraček, dobrá postel na spaní a stůl se židlí na práci. Stůl by měl být dostatečně velký i na kreslení na větší formáty, než je A4. Každá z těchto funkčních zón má svá pravidla. Třeba sezení: Dítě rychle roste a sezení by mělo růst s ním. Chtělo by to tedy rostoucí či nastavitelný nábytek. Důležité je i vhodné osvětlení.
Ulehčete si úklid
Když budete mít dobře vykoumané úložné prostory a naučíte dítě, kam co patří, bude pro něj či vás úklid mnohem snazší. Při budování myslete na to, jak je dítě vysoké, aby všude samo dosáhlo a nemuselo vždy volat mámu nebo tátu, když by si chtělo vyndat třeba knížku z knihovny. I pořádek bude jen na vás tam, kam dítě nedosáhne. Takže prostě, i když vy se budete muset krčit, abyste sáhli do té či oné poličky, dítě má přednost a má být vše jemu na míru.
Kouzla barev:
Barvy pokoje a všeho v něm jsou taky nesmírně důležité, dokážou ovlivnit náladu, uklidnit, rozčílit, vzbudit v člověku hlad, opticky ovlivní rozměry místnosti a mohou i léčit. Jen se musí vědět, jak na ně.
Modrá a zelená: vhodná barva pro hyperaktivní děti
Červená: naprosto nevhodná pro hyperaktivní děti
Oranžová a žlutá: barva, která posiluje hypoaktivní, tlumené děti s poruchou pozornosti
Bílá: vzdušná barva, rozšiřuje a obecně zvětšuje prostor, vhodná tam, kde je málo světla, je neutrální a dobře se kombinuje s jakoukoli jinou barvou, dokáže sjednotit i zdánlivě nesourodé prvky.
Žlutá: vyvolává dobrou náladu, když je v pokoji jako hlavní barva, určí optimistický charakter celé místnosti, nádherně působí v kombinaci s modrou, společně symbolizují oblohu a slunce
Oranžová: proti žluté působí tepleji, když jí není příliš, pozvedne celkovou atmosféru pokoje a pocit tepla.
Červená: povzbuzuje k aktivitě, zrychluje dýchání a tepovou frekvenci, když by jí bylo moc nebo by byla třeba tam, kde se spí či odpočívá, může člověka dráždit a působit až agresivně, je dobré ji používat tedy jen na menší plochy a třeba jen na nábytku, na který chcete upozornit
Zelená: barva rovnováhy, uklidňuje, ale je trochu studená, dokáže i uspávat, protože tlumí fyziologické procesy, vhodná je proto hlavně do pokojů, ve kterých se spí či odpočívá
Modrá: působí na nás jako obloha či voda, do dětských pokojů se prý moc nehodí, ale je vhodná na menší předměty a textilie
Fialová: až depresivní, do dětského pokoje zcela nevhodná barva
Hnědá: působí mile a příjemně, ale přesto se do dětských pokojů hodí jen v malé míře, protože je hodně tmavá
Šedá: neutrální barva s tlumícími účinky, pokud by měla v dětském pokoji tvořit základ pro barevné doplňky, proč ne
Černá: do dětského pokoje se nedoporučuje
Všeho moc škodí, tedy i jásavých veselých barev. Dětský pokoj by měl mít jasné barvy, ale s mírou. Čím míň světla v pokoji je, tím světlejší barvy je potřeba volit. Volbu barev ovlivní i věk dítěte a, jak roste, může se jeho vkus měnit.
Text: Alice Kavková
Foto: shutterstock.com
Publikováno: 11. 5. 2020, Autor: