Když manželé Mirka a Lukáš hledali bydlení, rozhodli se vyměnit hektickou a přelidněnou Prahu za klidnější prostřední rodinného domku nedaleko hlavního města. Lukáš využil své kvalifikace stavebního inženýra a navrhl dvoupodlažní stavbu, která odpovídala představám mladého páru a počítala do budoucna s tím, že se rodina rozšíří ze dvou na tři až čtyři členy.
Ve spodní části domu se nachází hala, toaleta s koupelnou, obývací pokoj, kuchyně s jídelnou a pracovna. Patro je koncipováno jako klidová část se třemi ložnicemi a dvěma koupelnami. Protože chtěli mít Mirka s Lukášem bydlení perfektní, obrátili se na Lucii Barešovou a Halku Freidingerovou ze Studia IN2, aby jim navrhly zařízení interiéru.
Již na první schůzce se designérky s párem rozhodly, že do přízemí dají lité podlahy. „V době, kdy jsme tento dům navrhovaly, jsme byly do litých podlah hodně nadšené, ale neměly jsme moc příležitostí je někde použít. Klientce jsme o této možnosti řekly a hned se jí to zalíbilo. Máme velmi rády dřevo a v každém našem interiéru musí být, takže tady se sice neobjevuje na podlaze, ale na dveřích a jídelním stole a dalších kusech nábytku. Vytápění přízemí je řešené podlahovým topením,“ vysvětluje designérka Halka. Podlahy jsou zútulněny originálními kusovými koberci o výšce vlasu 4 mm. Koberce jsou sice finančně nákladnější, ale jsou kvalitní s dlouhotrvajícím bezchybným vzhledem.
Vstupní prostory s vtipnými nápady
Návštěvníka hned při vstupu do předsíně zaujmou věšáky ve tvaru stromů. K sezení při obouvání slouží sedák složený ze tří na sobě navrstvených a spojených popruhem, které ladí s pruhovanými tapetami. K ukládání věcí slouží prostorná šatní skříň.
Následuje rozlehlá hala se schodištěm do patra, která slouží i jako rozcestník do kuchyně, pracovny a dolní koupelny. Nejvíce ovšem zaujme atypická vinotéka. Je vyrobena ze dvou dýhovaných desek s vyřezanými otvory pro lahve. Tento návrh vytvořily designérky na základě obrázku, který majitelé domu přinesli pro inspiraci. Vzhled haly spojují bezfalcové dveře Sapeli Elegant v plné i prosklené verzi, které díky skrytým pantům při zavření splynou se zárubní a působí jako jednolitý celek. Do kuchyně a předsíně byl také použit boční prosklený světlík, jenž spolu s prosklením dveří do haly přináší více světla a zároveň ji opticky propojuje s dalším prostorem.
Z haly vede vstup do jídelny, doprava se jde do kuchyně, nalevo se otevírá prostor obývacího pokoje. Jídelní stůl značky Ethnicraft Slice doplňují bílé a tyrkysové židle Vitra. Kuchyňský kout je pojat v bílém minimalistickém designu, který zatepluje dřevěná deska. I když nezabírá velký prostor, tvar do písmene U ji zajišťuje velkorysou pracovní plochu.
Vstup do obývacího pokoje lemuje krb na dřevo, který dokáže prohřát celý dům příjemným sálavým teplem. Pohodlné posezení nabízí pohovky ZEN od Domarku. Jedna s pruhovaným potahem, který odkazuje na pruhované tapety ve vstupních prostorech domu. Druhá pohovka jednobarevným potahem souzní s tapetami v obývacím pokoji. Na zdech obývacího pokoje jsou použité béžové tapety s bohatým historizujícím vzorem. Jednoduché zařízení doplňuje konferenční stolek a skříňky z masivního dřeva.
Akvárium lepší než televize
Dalším originálním prvkem domu je akvárium ve zdi, které nejenže vnáší do pokoje hravě klidnou atmosféru, ale navíc tvoří průhled do pracovny pána domu. Akvárium původně sloužilo jako obydlí pro želvy, dnes už v něm ale plavou ryby.
Pracovnu majitel domu využívá pro svého koníčka. Vyrábí modely závodních aut. Jeho práce jsou v pracovně vystavené ve vitrínách, které byly hlavním požadavkem na vybavení.
Foto: Adéla Leinweberová
Z dostupných zdrojů vytvořila redakce
Publikováno: 3. 2. 2017, Autor: