Milovníci venkovského stylu si konečně přijdou na své – obzvláště pokud jsou obtěžkáni vlastnictvím staré, venkovské nemovitosti, například stáje, či stodoly. I ze zaneřáděné stáje lze totiž vytvořit stylový domov.
Není nad romantický venkov jižní Anglie. Rustikální domky s doškovými střechami však tentokrát necháme stranou. Daleko zajímavější shledáváme historickou stavbu z roku 1940 – koňskou stáj. Budovu, jejíž fasáda byla poničena vandaly a tamními prudkými lijáky s interiéry, které na tom nebyly o mnoho lépe si vzal do parády architekt Andy Ramus.
I kapacitě v oboru architektury, jakou Andy Ramus bezesporu je, učaroval folklorně historický ráz a atmosféra původního vybavení a konstrukce stavby samotné stáje, a proto se rozhodl, že se pokusí maximálně využít její potenciál. Mezi základní zachované prvky, které jsou současně dominantou stavby jsou masivní dřevěné příčky s kovovým pláštěm a masivními nýty, namísto sádrokartonových stěn, které jsou zpravidla používány v moderních stavbách.
Dalšími interesantními prvky, jež zůstaly na původním místě, pouze byly očištěny a zrestaurovány, jsou žlaby a úvazové kruhy pro koně. Nově se tyto prvky reinkarnovaly v rustikální umyvadla a věšáky na osušky. Tam, kde uléhali dříve do sena statní hřebci, uléhají dnes do luxusních postelí lidé. Z koňských boxů dal architekt vzniknout třem odděleným a prostorným ložnicím. Jejich součástí je vždy nemalá koupelna s veškerým vybavením. Nejkrásnější a současně nejzdařileji zrekonstruované místo v domě je jednoznačně kuchyň a jídelna.
V domě je všude zcela nová podlaha z leštěného betonu a zabudovaným topením. Pro lepší prostupnost denního světla bylo zapotřebí zvětšit původní malá okna a doplnit je také o okna střešní. Ze starých a poničených stájí se tak stal překrásný a moderní dům plný světla a eko-technologií, které poskytují jeho majitelům skutečný domov.
Lucie Sýkorová
Foto: homedsgn.com
Publikováno: 5. 6. 2014, Autor: