Překrásné pohoří Karuizawa v Japonsku je skutečným rájem přírody. Najdeme zde divokou flóru, strmé vrcholky skal a také jednu prapodivně se vinoucí spirálu, která začne připomínat lidské obydlí teprve při bližším ohledání.
Kde se vzal, tu se vzal
Navzdory nepříliš vlídnému počasí, které v této oblasti, vzdálené pouhých 10 minut po dálnici od jednoho ze středně velkých japonských měst vládne, je tato destinace oblíbeným dovolenkovým a víkendovým místem. Proto zde také najdeme mnoho vilek, které bychom s velkou mírou nadsázky mohli účelově přirovnat k našim chatám. Lasturová residence však nad ostatními tamními domy skutečně vybočuje, a to nejen, díky svému expresivnímu zjevu. Je také jedinou budovou, kterou nikterak nepoškozují drsné podnebné podmínky. Ostatní domy každým dnem chátrají a rozpadají se, ale Shell house se krutému počasí jen vysmívá, díky materiálové struktuře a promyšlenému tvarování svrchního pláště je zkrátka dokonale přizpůsobený k přežití v pohoří Karuizawa.
Pod lupou
Stavba je vybudována tak, aby svou konstrukcí, jakoby obtáčela mohutný kmen vzrostlé borovice, která současně tvoří srdce domu. Podlaha je postavena 1,4 m nad povrchem země. Oválný tvar se může na první pohled jevit jako nehospodárné mrhání prostorem, ten je však maximálně logicky využit umístěním nábytku ve spodní části spirály. Okna od země až po strop nabízejí výhled na koruny borovic v okolí. Kulaté světlíky přidávají domu na modernosti a prosvětlí přirozeným světlem všechny tmavé kouty. Střecha a vnější zdi jsou vyrobeny z tvrzeného betonu a speciálním nátěrem mu zaručily tepelně-izolační vlastnosti.
Hřejivý a prostorný
Lasturový, architektonický úkaz je především rodinným domem a jako takový splňuje veškeré požadavky početné rodiny na prostor. Stavba se rozprostírá na ploše, čítající takřka 280 metrů čtverečních a s ní související pozemek zahrnuje neuvěřitelných 1711 metrů čtverečních. Asi si říkáte, že taková plocha se zkrátka nedá vytopit, ale práv tepelné zdroje jsou tím pravým trumfem, které tato budova „má v rukávu“. Teplý vzduch fouká v místnostech, které se nejvíce používají, nebo se uvolňuje z otvorů ve zdi a chrání před profukováním studeného větru ze zasklených ploch. To vše díky recirkulačnímu mechanismu a ventilačnímu systému.
Lucie Sýkorová
Foto: Homedit.com
Publikováno: 1. 8. 2014, Autor: