Léto končí a vy byste si rádi uchovali vzpomínku na chvíle prožité na středomořském pobřeží? Možná vás tamní styl bydlení oslovil svou lehkostí, přívětivostí a radostnou atmosférou, kterou byste si rádi alespoň částečně vnesli domů. Poradíme vám, jak si v obývacím pokoji namíchat onu kouzelnou vůni s příměsí oliv a mořské soli.
Středomořský styl není jednotný, liší se podle jednotlivých destinací a států. Trošku jiný je francouzský známý také jako styl Provence, Řecko si zase spojujeme se sněhobílými zdmi kombinovanými se zářivě modrou, Itálie pracuje s přírodním dřevem a dlaždicemi, státy severní Afriky se zemitými barvami a těžkým vyřezávaným nábytkem. Všechny ale spojuje téma nebe a moře, které se promítají do interiérů prostřednictvím modré, kopírují chuť oliv s pomocí zelené, slunce vnáší do pokojů žlutá a oranžová a pochopitelně nesmí chybět fialkový odstín, představující symbol středomoří – vonnou levanduli.
Vyvarujte se ale snášení všech barev a motivů na hromadu, to byste dopadli stejně, jako když pejsek s kočičkou vařili dort. Zvolte si dominantní prvek – tedy sedací soupravu či pohovku v neutrální barvě. Opatřete ji přehozem nebo polštářky v typicky středomořských barvách a vzorech. Sázkou na jistotu je ladění do bílo-tyrkysové, doplněné o jemné dekorativní prvky v odstínech písku či mědi. Atmosféru pláže vnesete do obýváku pomocí dekorací: Skleněné válce, do poloviny naplňte pískem, navrch přidejte koláž z lastur. (Pozor! Z některých zemí je zakázáno pod vysokými pokutami odvést byť jen jedinou mušličku. Zjistěte si, jak je to ve vaší destinaci.)
Typické prvky pro středomoří:
Přemíra bílé – bílá patří nejen na stěny a nábytek, ale i na podlahu.
Patina – typickým prvkem středomořského stylu je patinovaný nábytek. Máte na půdě starou stoličku po babičce? Vyhrajte si s ní, přetřete ji a vytvořte patinovaný povrch. Získáte zajímavý odkládací stolek, případně ji můžete použít pod květináč v barvě terracotty.
Kov – drátěné poličky, originální železné židle, smalt, galvanické pokování – to vše může být o lehce omlácené a oprýskané.
Přírodní masivní dřevo – vnáší do interiéru autenticitu. Může připomínat dřevo vyplavené na pláž z moře.
Proutí a ratan – koš na odkládání starých novin či časopisů, podnožka nebo rohož na zeď vnesou do interiéru příjemný, ryze přírodní prvek.
Hrubé tkaniny – přímořský styl podtrhnete použitím textilu – tkaniny jako len a režné látky nesmí chybět. Do oken pověste závěsy z řídce tkané bavlny, vypadá jako fáčovina, je lehká jako pavučinka a krásně vlaje v otevřených oknech.
Květiny – bez nich by dojem nebyl úplný. V květinářství sáhněte po subtropické floře – fíkovníky, sukulenty nebo levandule. Jejich výhodou je, že jsou nenáročné – malá zálivka, hodně propustná půda a nízké nároky na živiny.
Trámy a kameny – budujete-li středomořský interiér ve starém domě, využijte toho a odhalte ho – okopejte stěny na kámen či cihly (ty přetřete bíle), trámoví zvýrazněte novým nátěrem, nebo ho můžete potlačit bílou. Jsou-li na podlaze staré dlaždice, nezbavujte se jich, takové už neseženete – opatrně je vykopejte, položte podlahové topení a zase je položte.
Tetx: Jana Truksová
Foto: Digsdigs.com interiorpik.com interiordesignarticle.com ourboathouse.com belleescape.wordpress.com dailyfresher.com milkandcotton.ca
Publikováno: 27. 8. 2015, Autor: