reklama

Starý mlýn roztrhli na dvě části. A tak ho zachránili

Blíží se léto a národ chalupářů, kterým my Češi bezesporu jsme, se začíná přesouvat z měst na venkov. Také by se vám líbilo mít někde na samotě stavení, kde můžete v klidu žít a odpočívat? Pokud se ale pořád nemůžete rozhoupat ke koupi, možná vás navnadí rekonstrukce jednoho mlýna na Slapech.

V naší fotogalerii se můžete podívat, jak se podařilo zrekonstruovat zchátralý objekt a jak se zásluhou architektů Jána Stempela, Jana Jakuba Tesaře a Aleše Herolda z pražského studia Stempel & Tesař proměnil v překrásné místo k bydlení i relaxaci.

Okouzlil je genius loci

Hledání nového bydlení není nikdy snadnou záležitostí. Zvolené místo by vás mělo na první pohled uchvátit, měli byste se tam cítit hned báječně. Kompromisy v tomhle případě nejsou na místě. A co teprve, když máte trochu nadstandardní požadavky, jako tomu bylo u dnes již majitelů zrekonstruovaného mlýna na Slapech?

„Již od prvního setkání s majiteli bylo jasné zadání, jaké má jejich budoucí bydlení splňovat požadavky: Má být neotřelé a přitom neokázalé,“ uvádějí architekti.

A dodávají: „Byli jsme teprve na začátku hledání vhodného místa, kde by měl dům stát. Přání bydlení na samotě splnil svou polohou a geniem loci prastarý mlýn u zaniklého rybníku. Po první návštěvě bylo rozhodnuto: Tady a v tomto domě! Nebude se stavět, ale rekonstruovat.“

Starý mlýn roztrhli na dvě části. A tak ho zachránili
i (Zdroj: Filip Šlapal)
Starý mlýn roztrhli na dvě části. A tak ho zachránili

Bylo nutné radikální řešení

Na budově mlýnu však zanechal viditelnou stopu zub času. Spoustu let se o něj zřejmě nikdo nestaral a byl proto ve velmi zanedbaném stavu. Stavení bylo vlhké a ani původní dispozice nebyla zrovna ideální, takže se architekti rozhodli pro radikální řešení. Místo „plastické operace“ byla prostě nutná razantní „transplantace“. Nikoli povrchní omlazení, ale ozdravení všech zásadních konstrukcí tak, aby bylo zachováno kouzlo minulosti.

Starý mlýn roztrhli na dvě části. A tak ho zachránili
i (Zdroj: Filip Šlapal)
Starý mlýn roztrhli na dvě části. A tak ho zachránili

Amputovali část trupu

„Hlavním úkolem bylo do útrob domu dostat vzduch a světlo. Nikdo si ale nepřál narušit štít, proto jsme amputovali část trupu. V původním objemu stavby tak vzniklo patio, kudy do interiéru přes prosklený řez domem vniklo slunce,“ prozrazují architekti, jak docílili toho, aby byl zároveň zachován původní vzhled budovy, ale bylo v ní více světla. Celé přízemí včetně patia je dlážděné čedičovou dlažbou.

Neobvyklá úprava proběhla tak, že nejdříve došlo k obnažení hlavního štítu z obou stran. O jeho vysušení se už postaralo proudění čerstvého vzduchu. Také proběhla nezbytná renovace stávajícího krovu. Přesto však zůstaly zachovány původní prvky a prostor byl otevřen zrušením stropu přes dvě patra. Majitelé se tak mohou přímo z obývacího pokoje, který je propojený s kuchyní a jídelnou, kochat pohledem na práci předků.

Starý mlýn roztrhli na dvě části. A tak ho zachránili
i (Zdroj: Filip Šlapal)
Starý mlýn roztrhli na dvě části. A tak ho zachránili

K mlýnu patří mlýnské kolo

Vstup do mlýna zůstal na původním místě. Jenže co by to bylo za mlýn, když u něj chybělo mlýnské kolo? Proto se majitelé rozhodli, že ho nechají vyrobit podle starých řemeslných zvyklostí.

„Pečlivým způsobem jsme takto postupně obnovili nebo vyměnili jednotlivé části mlýna tak, abychom splnili vytýčený cíl nevzít domu krásu stáří. Obrazně přirovnáme naši práci architektů a všech spolupracujících řemeslníků k lékařům, které své pacienty léčí. Stejně jako v jejich práci je nutné k uzdravení víc. Tím vdechnutím života, tím uzdravením bylo zabydlení novými majiteli…,“ dodávají architekti.

Publikováno: 29. 5. 2018, Autor: autor: Ivana Kukalová

Mohlo by vás dále zajímat

Jak vypadá rekonstrukce starého bytu?

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Rekonstrukce starého bytu je náročná a nákladná. Vezmeme vás na návštěvu právě do jednoho takového bytu, který prošel velkou rekonstrukcí. Dozvíte se, jak realizovat architektovy nápady a převést je do skutečnosti nebo jak se kompletují nábytkové díly.