Mluví-li se o postelích a nebo potažmo o ložnicích, pak se většinou zmiňují ergonomická kritéria lůžka, matrací, nebo roštů. Je to pochopitelné, vždyť v posteli by se měl člověk v prvé řadě dobře a tedy i zdravě vyspat. Faktem ale rovněž zůstává, že vzhled a celkový výraz ložnicového vybavení hraje neméně podstatnou roli a je vlastně polovinou toho, co dělá ložnici ložnicí „ideální“. A pochopitelně, že i ložnice nebo postele mají svoji „módu“.
Každý architekt vám řekne, že kvalita bytu je z významné části daná kvalitou jeho okolí a také např. výhledem z okna. Pokud budete žít v krásném bytě uprostřed ohromného betonového a šedého sídliště a pod zatemnělými okny vám povede dálnice, pak se vaše bydlení bude rovnat životu v kleci. A na druhou stranu, budete-li mít sice menší byt, ale v klidné části města, okna na jih nebo východ, před domem klidný park s lavičkami, výhled z okna do zeleně a v pohodlném dosažení veškerou občanskou vybavenost, pak bude váš život – bydlení, jistě kvalitnější. Stejně tak se to má s ložnicí. Pouze zdravotní matrace samy o sobě nestačí. Je dobré být obklopen příjemnými materiály nebo třeba klidnými barvami.
Jaká jsou doporučení?
Pokud budeme považovat podmínku zdravotních matrací a roštů za splněnou, pak se můžeme zabývat vzhledem a materiálovým složením ložnice, přičemž tím závažně modelujeme prostředí, ve kterém bychom se měli cítit dobře, měli bychom zde být schopni relaxovat, uvolnit se, zbavit se napětí a pohodlně usnout.
Nepřehlédněte – velká galerie ložnic
Pro klidné spočinutí a uvolnění je možné v souladu s psychologickými aspekty usínání a samotného spánku možné doporučit:
1.používání teplých, přírodních barev, nikoliv však expresivních (divoce rudá, reflexní žlutá, kombinace černá/ žlutá, černá/ rudá atd.). Použití studených barev, zejména např. modré, není také od věci. Záleží na uživateli. Barvy by mu měly být příjemné, neměly by jej rozrušovat, ale uklidnit.
Přemýšlejte nad tím, na co se rádi díváte, co ve vás vzbuzuje pocit bezpečí a klidu. Taková by měla být ložnice především
2. materiály by měly být podobně jako barvy klidné a příjemné, což u drtivé většiny z nás znamená „přírodní“ (to však není podmínkou). Zkuste se dotknout umakartu, kovu, masivního dřeva, sametu, nebo třeba hedvábí. Co je vám příjemné, to zvolte jako materiál ložnice a potahových –ložních látek.
Dejte si ale pozor! Pokud jste alergici, rozhodně si kupte lůžkoviny bez peří a žádné „chlupaté“ potahy, dečky, koberce s hlubokými vlasy atd.
Zejména pro alergiky tedy platí, že ložnice by měla být snadno udržovatelná, bez různých zákoutí, kde se mohou sdružovat alergeny, prach a roztoči, kterým je dobře třeba právě v těžkých a mohutných textiliích, kobercích atp.
Šatní a vestavěné skříne – fotogalerie
3. módním trendem jsou postele v co možná nejjednodušších tvarech, často velmi nízké a zejména bez čela.Pokud je taková postel umístěna v prostoru, bývá pro většinu uživatelů absence „něčeho pevného“ za hlavou problém a mnohdy z podvědomé potřeby „být chráněni“ pak přirazí postel ke stěně, která čelo nahradí.
Zvažte, jestli to nebude také váš problém.
Karel Holý
Foto ZackDesign, HK interiér a archiv autora
Publikováno: 30. 1. 2008, Autor: