Když lidé hledají a prolistovávají katalogy s cílem najít svou novou kuchyň, většinou a nebo takřka vždy jim oči ulpí na nějakém obrázku, o kterém mohou prohlásit, že je hezký. I v tomto případě se orientujeme podle nějakého vlastního citu, chováme se vlastně emocionálně a mnohdy v prvním okamžiku nepřemýšlíme ani nad tím, jestli ta nová kuchyň bude umět něco jiného, než dobře vypadat. Funkční stránku věci tedy svým způsobem opomíjíme a nebo ji vnímáme jako něco samozřejmého. A jaké jsou vlastně současní trendy? Jaké kuchyně jsou jazykem anglicizmu tzv. „in“
Od dvacátých let dnes již minulého dvacátého století se postupně začalo upouštět od zdobnosti a nebo zkrátka ornamentu a nová estetika ve spojení s důrazem na funkci vstoupila do širšího povědomí jako „funkcionalizmus“ nebo „purizmus“. Oba tyto slohy či styly pak vlastně definitivně, a nebo spíše takřka na trvalo, určily charakter moderní architektury i designu. Vracet se zpět a dekorovat třeba právě kuchyňskou linku např. rustikálními motivy atd., zůstalo a zřejmě již zůstane na vždy „pasé“. Do hlavního proudu moderního interiérového designu, designu nábytku a tedy i kuchyňských sestav,pak vstupovala celá řada dalších vlivů a občas došlo k tomu, že se i lehce změní měr vývoje. Základy však zůstávají stejné a jsou to právě ty základy, které přišly na scénu se zmiňovaným funkcionalizmem či purizmem.
Kuchyně – velká inspirativní fotogalerie
Méně je více
A minimalizmus? Toto slovo představuje celou řadu směrů vznikajících na přelomu padesátých a šedesátých let 20 století a velmi často se skloňuje a používá i dnes. To, co je „čisté“ a „vycizelované“ současné „studené“ ale „moderní“ je zvykově označováno jako „minimalistické“. Estetika minima, subtilnosti, jednoduchosti a „čistoty“, je jakousi všeobecně přijatou podobou nábytku, který je „in“, ale současně platí, že se i z toho „in“ stala vlastně masově rozšířená konfekce, které konkurují „klasické“ kuchyně, tedy takové, které svým vzhledem odkazují buďto na venkov, selský styl a nebo na období před vznikem zmiňovaného funkcionalizmu a purizmu. Klasické tedy také znamená „zámecké“ nebo jakoby „staré“, ale vyrobené dnes. Tomu se obvykle říká „historizmus“, což je pojem veskrze negativní.
Ale rozhodně platí: kupte si co se líbí právě vám. Nikdo jiný ve vaší kuchyni přece vařit nebude.
Velká fotogalerie moderních interiérů
Karel Holý
Foto Sedlák Interiér
Publikováno: 13. 12. 2007, Autor: