Co si představíte, když se řekne Japonsko? Možná byste se divili, nakolik je z pohledu našich současných trendů japonský tradiční obytný interiér velmi moderní, ekologický a „bio“.
Japonsko se už od konce II. světové války velmi přibližuje euro-americkému způsobu života a dramaticky se mění. A například právě naše „moderní“ bydlení, naše současná potřeba po „nature“ nebo „bio“ stylu je pro Japonce něčím samozřejmým a tradičním. My unikáme z měst v touze být blíže přírodě, Japonci si pouští přírodu do svých obydlí zcela přirozeným způsobem – a to i tehdy, když žijí uprostřed hlučné metropole.
V Japonsku se bydlí „bio“
Japonský tradiční obytný interiér je snadno rozeznatelný. Na první pohled může vypadat „prázdně“. Chybí v něm pro nás nezbytné množství nábytku a jiných zařizovacích předmětů. Dominantním materiálem bylo a je dřevo a jiné přírodní materiály, zejména bambus. V takovém bytě je jen minimum prostoru pro alergeny, pyly a roztoče. Obydlí působí velmi čistě, vzdušně, snadno se udržuje a připomíná zcela současné „minimalistické“ interiéry západního stylu. Střídmý a „zdravý“ interiér nevyvolává alergická a somatická onemocnění. Jeho meditativní a současně účelný charakter přibližuje tento japonský způsob bydlení našemu současnému ideálu.
V Japonsku se bydlí účelně a „funkcionalisticky“
Pro většinu Evropanů je Japonsko zemí udržované tradice a zastaveného času. Většinu svých nejvýznamnějších historických památek ale Japonci neustále přestavují, upravují a na rozdíl od Evropanů či Američanů je nekonzervují! Každá věc musí sloužit svému účelu a pokud zestárne, je nutné ji obnovit a najít nový důvod pro její existenci.
O způsobu bydlení v tradičních japonských interiérech to platí zrovna tak. Vypadají staře, ale steré nejsou. Jsou jen stále a dokola obnovované, byť v jednom a tom samém stylu. A každá věc musí být v takovém bytě nejen krásná, ale i účelná, což je stejný požadavek, se kterým přišli architekti funkcionalismu na počátku 20. století.
Evropský styl? Japonský styl?
Co patří k charakteristickým znakům japonského bydlení? Jak se bydlí v Japonsku? Časté jsou posuvné stěny nápadně připomínající modernistické interiéry Evropy. Stačí stěnu odsunout a ze dvou malých místností je jedna místnost velká. Nepřipomíná vám to dnešní způsoby uvažování o variabilitě obytného prostoru?
Centrálním místem obývacích pokojů je stejně jako u nás prostor pro sezení. Japonci ale často sedí na zemi. Jejich stoly, ať už jídelní nebo ty, které svou funkcí připomínají konferenční stolky, mají tím pádem mnohem nižší výšku. Nezbytnou součástí je také oltář, často se souškou Buddhy.
TIP: na japonském stylu není nic staromódního a pokud vás zaujal, pak jej zkuste zkombinovat s evropským minimalismem. Jde to dohromady velmi snadno! V obou případech se totiž ctí úsloví o tom, že „méně bývá více“.
Red.
Foto archiv redakce
Publikováno: 20. 5. 2010, Autor: