Máte za sebou další den plný shonu? Vaše smysly jsou pod zátěží neustálých podnětů a potřebujete dopřát tělu i duši zasloužený klid. Zkuste se inspirovat japonským stylem bydlení.
Čím se japonský styl vymezuje
Japonská tradice se prolíná jak v životním stylu, tak i v přístupu k zařízení interiérů obydlí. Tuto východoasijskou kulturu nejlépe vystihují pojmy harmonie, čistota, jednoduchost, střídmost či vzdušnost. Každé toto označení se v japonském bytovém designu výrazně odráží. Nejpodstatnější je ale tendence ke spojení s přírodou.
Při zařizování bytu v japonském stylu hrají významnou roli účelnost a praktičnost. A to zejména u nábytkových kousků. Každý kus má v japonském obydlí svůj význam. Snažte se proto odolávat kvantitě a pokuste se zbavit „nepořádku“. V domácnosti by vás nemělo nic výrazně rušit a nechtěně přitahovat pozornost. Není však nutné přehánět asijský minimalismus ke sterilitě. I bez zbytečných dekorací dokáže domácnost stále působit vřele a pohostinně.
Hledejte vhodné barvy a materiál
Při zařizování domova v japonském stylu se zaměřte na uklidňující neutrální barvy, které korespondují s přírodou. Prostor dejte zejména rozmanitým odstínům šedé a hnědé, vhodné jsou i zemité odstíny červené barvy. Nebojte se v místnosti pracovat také s klasickou bílou. Pro kontrast světlých stěn vybírejte tmavý masivní nábytek, nejlépe nelakovaný a bez zbytečných dekorací.
Při výběru nábytku i dekorací vybírejte ze zpracování přírodních materiálů. Tedy dřeva, bambusu, přírodních textilií a pro dekorace se skvěle hodí kameny. Naopak se vyhýbejte sklu a kovu. U masivního nábytku nejlépe vynikne tmavé dřevo dubu, ořechu, javoru, cypřiše či červené borovice.
Inspirace z japonského obydlí
Typické japonské byty bývají menší a je tedy nutné zde maximálně pracovat s místem. Vedle toho je japonský styl života, od stolování po uléhání ke spánku, podstatně odlišný od evropského. Buďte tedy smířeni s tím, že může být Japonskem inspirovaný nábytek z počátku pro vaše ztuhlé svalstvo a páteř poněkud bolestivý.
Jaké jsou tedy typické prvky japonského domova?
- místo nám známých postelí se ke spánku využívají futony z pevných a tvárných přírodnin (bavlny, konopí, koňských žíní, kokosu)
- na podlaze se rozprostírá tatami, tedy rohož tkaná ze stébel rýže či rákosu a lemovaná přírodní tkaninou
- místo sedací soupravy slouží pevné polštáře, které obklopují nízký stolek na čajový servis
- stěny mohou být pokryté bambusovým obložením, jako dekorační prvek poslouží textilní či papírové paravány
- posuvná stěna shoji s výplní z rýžového papíru neslouží jen k oddělení ložnice či šatníku, ale je i zajímavým optickým předělem (alternativou jsou textilní japonské stěny)
- typickými dekoracemi jsou stínidla z rýžového papíru, závěsné obrazy s obrysy krajin, oblé kamínky, samorosty, ikebana
- důležité je zachovat v místnosti přirozené světlo, pomohou vám stropní okna, velká prosklená okna a široké vstupy na zahradu či terasu
- nezapomeňte na kontakt s přírodou, vhodné jsou pokojové rostliny (orchideje, palmy, bonsaje) a vodopády
Není nutné absolutně předělávat dům, stačí se držet základních pravidel a domov doplnit inspirativními prvky. Ukliďte zbytečné drobnosti, pořiďte si polštářky v přírodních barvách a uklidňující oblázkové dekorace, otevřete dveře přírodě. Nezapomeňte také na místo, kde se budete moci v soukromí soustředit jen na vlastní nitro.
Zajímají vás východní filosofie bydlení? Popovídejte si na forum.living.cz
Text: Lenka Malá
Foto: Pinterest.com, Shutterstock.com
Publikováno: 2. 3. 2016, Autor: