Chcete, aby se vám v novém roce dařilo lépe než dosud? Budete stavět dům? Dejte si pozor, abyste z něj nevyhnali štěstí dříve, než se tam usadí. Využijte toho, že můžete ovlivnit projekt a prosaďte si pár změn, které jsou v souladu s čínským učeními feng šuej.
Nejsou to žádné čáry
O feng-šuej jste asi už někdy slyšeli. Jedná se o tradiční čínské učení, které se snaží nastolit rovnováhu v prostoru, například v domě či bytě. Pobyt v harmonickém prostředí má samozřejmě kladný vliv i na vaše tělo a duši. Proto je důležité umožnit proudění pozitivní energie, která se nazývá čchi. Jak si tedy vytvořit bydlení, které je v souladu s učením feng-šuej?
Ideální je na to myslet hned při samotné stavbě nebo případné rekonstrukci. Jde totiž o vytvoření celkového konceptu, který bude mít zásadní vliv na proudění energie v bytě. Už při plánování byste měli dbát na určité zásady, abyste energii čchi nenechali zbytečně utéct. Zároveň jí však nesmíte ani stavět do cesty překážky, které by její proudění zastavily či výrazně zpomalily.
Zadní vchod by měl být stranou
Důležité je, aby vchodové dveře v domě nebyly v jedné linii se zadními. Když vytvoříte mezi těmito dvěma místy přímou linii, energie, která vchází do příbytku, okamžitě zamíří ven. Ale čchi by měla prostoru cirkulovat.
Schodiště vedoucí do patra by nemělo být hned u dveří
Pokud máte možnost, zabraňte architektovi, aby umístil schodiště přímo ke vchodovým dveřím. Energie, která k vám přichází hlavním vchodem, se pak velmi rychle přesouvá do poschodí a do prostor v přízemí se téměř nedostane, ty tzv. obejde. Tím vznikne samozřejmě velká nerovnováha, a pak časem zjistíte, že v některých místnostech se necítíte dobře, budete se jim vyhýbat a v podstatě je přestanete využívat. Bude to právě proto, že v nich bude chybět pozitivní energie čchi.
Vedle garáže či nad ní by neměla být ložnice
Někdy se to může ze stavebního hlediska nabízet jako ideální řešení, z pohledu zásad feng šuej tomu tak však není. Ložnice je určená k regeneraci organismu, zdraví i mezilidských vztahů. Zatímco do garáže vjíždíme a vyjíždíme z ní autem, takže sem vnášíme neklid a pohyblivou energii. Na druhou stranu tady často skladujeme sezonní a jiné věci, které tu leží dlouhou dobu, takže díky tomu kolem těchto předmětů naopak energie stagnuje. Uznejte tedy sami, že toto prostředí má k harmonii hodně daleko.
V místnosti nad vchodem by neměla být koupelna
Také to je přešlap, který byste ve svém novém domě neměli dopustit. Vchod je totiž portálem dobré energie pro vaše bydlení. S vodou z koupelny nad ní by tato energie rychle odtékala a v domě by jí byl potom nedostatek.
Jak změnit stávající bydlení?
Zatímco při stavbě a navrhování můžete ovlivnit zásady feng šuej, ve většině obydlí tomu tak není. Když už tedy nemůžete nebo nechcete dělat zásadní stavební zásahy a přitom se necítíte doma moc spokojeně, zkuste pracovat s tím, co máte k dispozici.
Snažte se alespoň vytvořit uklizený čistý byt, v němž nejsou nakupené zbytečné předměty a oblečení, prosvětlete místnosti vhodnými barvami a dostatkem denního světla. K tomu patří také poctivé větrání, abyste doma svěží vzduch. Možná budete překvapení, jak tyto malé změny dokáží pozitivně ovlivnit váš život.
Publikováno: 4. 1. 2019, Autor: autor: Ivana Kukalová