Krásná česká jména mamota a mamotěnka patří ke keřům ze vzdálených severoamerických vřesovišť. U nás jsou spíše vzácností, ale pokud v některé botanické zahradě nebo od soukromého pěstitele sazenice získáte, budou ozdobou zákoutí poblíž rododendronů a azalek
Pro milovníky okrasných kvetoucích keřů jsou oba druhy z čeledi vřesovcovitých rostlin obohacením zahrady. Navíc vykvétají o něco později než rododendrony a azalky, takže rašeliništnímu zákoutí prodlouží dobu pestrých barev.
Nízký keřík s jediným druhem
Mamotěnka Leachova (Kalmiopsis leachiana) je domovem v horskvětůkých oblastech severoamerického státu Oregon, nikde jinde se v přírodě nevyskytuje a je ve zdejších přírodních parcích přísně chráněná. Identifikaci druhu provedla až v roce 1930 paní Lilla Leech a přiřadila rostlinu jako samostatný druh k příbuzným rodu mamota (Kalmia). Půvab keře ovšem brzy zaujal šlechtitele a dnes se objevují na trhu pro okrasné parky a zahrádky kultivary různého vzrůstu a barvy květů. ´Glendoick´ dorůstá výšky jen asi 30 cm a kvete tmavorůžově, stejně vysoký je ´M. Le Piniec´ s nachovými květy, silný vyšší keřík s jemně narůžovělými květy je ´Umpqua Valley Form´. Keře jsou neopadavé, celoročně hustě obrostlé podlouhlými sytě zelenými listy. Hrozny miskovitých květů vykvétají na stopkách na konci loňských větévek, při dobré výživě je kvetení bohaté a trvá od března do května. Mamotěnka potřebuje kyselou, na rašelinu bohatou půdus dobrou propustností, tedy s vyšší příměsí písku.
Okrasná zahrada u domu – velká fotogalerie
Celý článek Vzácné okrasné keře mohou růst i u vás na zahradě si můžete přečíst na Magazínu Zahrada
Publikováno: 5. 11. 2011, Autor: