reklama

Na co myslet, když kupujete gril

Ke koupi grilu brzy na jaře vybízí dobrá nabídka, zajímavé slevy i natěšenost na venkovní kuchtění. Jenže výběr je tak široký, že se v něm laik ztrácí. Bude vám lépe sloužit gril plynový, klasický na dřevěné uhlí, nebo raději sáhnout po elektrickém? A co velikost grilu? Poradíme vám, jak se v široké nabídce vyznat.

Na čem letos grilovat?

To je asi první otázka, kterou musíme před návštěvou prodejny rozlousknout. Elektrické grily využijeme spíše v kuchyni nebo na terase u domu než v otevřeném prostoru uprostřed zahrady. Hodí se také pro přípravu jídel na balkoně v hustě zalidněných oblastech, protože nebudeme sousedy obtěžovat kouřem. A elektrické grily bez elektriky nefungují, vyžadují blízkost zásuvky. Většinou se jedná o kontaktní grily, kde princip spíš odpovídá restování než grilování v pravém smyslu slova. Na českém trhu však existuje i několik modelů elektrických grilů klasického střihu.

Na venkovní grilování jsou nejoblíbenější grily na dřevěné uhlí a plynové. Druhé jmenované, plynové grily, získávají v posledních letech stále více fanoušků. „Hlavní výhodou plynových grilů je to, že se rychle rozpálí, lze u nich snadno regulovat teplotu a snadněji se udržují. Některé modely dokonce dovolují usměrňovat žár, a tak umožňují pracovat ve velkém rozmezí teplot. Oproti grilům na dřevěné uhlí mají také nižší provozní náklady,“ vysvětluje Václav Bartoš ze společnosti Outdoorchef, švýcarského výrobce grilů.

Ve prospěch grilů na dřevěné uhlí hraje pro změnu nižší pořizovací cena. Mnoho lidí si také myslí, že jen grily na dřevěné uhlí dodávají pokrmům specifické aroma, které je u plynových grilů nedosažitelné, ale tak jednoduché to není.

Když grilujeme nad žhavými uhlíky, je již dřevo spálené a aromatické látky jsou pryč. To ale neznamená, že jídlo nemůže mít aroma kouře! Ten ovšem vzniká jiným způsobem, a to sice přidáním namočených dřevěných štěpek (nejlépe z ovocných stromů) na žhavé uhlíky. Ty doutnají a vytvářejí tak aromatický kouř, kterým je možné ovlivnit výslednou chuť a vůni grilovaného masa. Toto platí pouze pro uzavřené grily, u otevřených (klasicky zahradní krby s grilovací mřížkou apod.) aromatický kouř kolem masa nic nedrží a tím pádem ovoní připravovaný pokrm jen minimálně. Plynové grily nabízejí stejně hodnotné řešení: Dřevěné štěpky lze vložit i do plynového grilu. Díky žáru doutnají a dodávají tak pokrmu zauzenou příchuť.

Na co myslet, když kupujete gril
i (Zdroj: archiv redakce)
Na co myslet, když kupujete gril

Jak velký gril potřebujete?

To je další otázka, kterou si musíte položit. Pořádáte každý týden garden party pro deset přátel, nebo si spíše užíváte dobrého jídla v kruhu rodinném? „U nás je nejběžnější grilování různých plátků masa a steaků, pro které je vhodné nepřímé grilování, kdy odkapávající šťávy nehoří a nekazí se tak výsledná chuť. Na první pohled velké skříňové grily reálně nabízejí menší pracovní plochu: Aby se na nich dalo grilovat nepřímo, musí část hořáků zůstat vypnutá,“ říká Václav Bartoš z Outdoorchef.

Na co myslet, když kupujete gril
Na co myslet, když kupujete gril (Zdroj: archiv redakce)
Na co myslet, když kupujete gril
Na co myslet, když kupujete gril (Zdroj: archiv redakce)
Na co myslet, když kupujete gril
Na co myslet, když kupujete gril (Zdroj: archiv redakce)
Na co myslet, když kupujete gril
Na co myslet, když kupujete gril (Zdroj: archiv redakce)
Na co myslet, když kupujete gril
Na co myslet, když kupujete gril (Zdroj: Outdoorchef.cz)
Na co myslet, když kupujete gril
Na co myslet, když kupujete gril (Zdroj: Outdoorchef.cz)

Jste fajnšmekr, nebo upřednostňujete klasiku?

Jestli už víte, jaký typ a velikost, můžete se soustředit na detaily – a tím zásadním je schopnost dosáhnout a udržet požadovanou teplotu. Pro každý typ masa, je totiž potřeba jiná teplota a ne každý gril se rozpálí natolik, aby vám připravil geniální steaky. Při nesprávné teplotě budete mít maso vysušené a tužší nebo navrchu spálené a uvnitř nedopečené. Ani jedno moc nechutná, že?

Ideální je, pokud gril zvládá udržovat rozsah teplot od cca 110 °C do minimálně 300 °C, ale ještě lépe i k 500 °C. Nižší teploty kolem 110 °C jsou ideální na dlouhé několikahodinové grilování větších kusů masa známé jako low&slow či barbecue techniky. Připravíte tak například zauzená BBQ žebra, trhanou vepřovou plec „pulled pork“, BBQ hovězí hrudí a podobné dobroty.

Na českou grilovací klasiku, tj. krkovici, kuřecí či ryby je dobré mít gril, který zvládá teploty kolem 300 °C. Tak maso zpočátku rychle opečete a po asi 3 minutách snížíte žár a dopékáte jej při cca 230–250 °C pro maximální šťavnatost. Opravdu vysoké teploty až 500 °C využijete ideálně na steaky a burgery, které je potřeba zpočátku opravdu zprudka orestovat. Tyto požadavky velmi dobře splňují plynové kotlové grily.

Dejte si pozor také na to, aby měl gril dobře vyřešen systém odkapávání šťáv a omastku. Jeho absence či nedostatečná funkčnost může snadno pokazit grilování, protože spálený výpek nejenže kazí chuť masa, ale také obsahuje zdraví nebezpečné látky. Někteří výrobci ve snaze omezit hoření odkapávajících šťáv snižují maximální teplotu, které je gril schopen dosáhnout. Při prohlídce v obchodě to většinou poznáte tak, že gril nemá buď žádný teploměr, nebo pouze orientační, na kterém chybí konkrétní hodnoty teploty.

Na co myslet, když kupujete gril
i (Zdroj: Outdoorchef.cz)
Na co myslet, když kupujete gril

Jak často grilujete?

Poučka je jednoduchá – čím častěji grilujete, tím byste měli mát kvalitnější přístroj. „Základní posouzení dílenského zpracování se dá provést i při prohlédnutí grilu v reálu, ale i tak doporučuji nakupovat ve specializovaných obchodech, kde si můžete vybrané grily nejen naživo prohlédnout, ale mnohdy i vyzkoušet,“ radí Václav Bartoš ze společnosti Outdoorchef.

S častějším grilováním je spojené i častější čištění. Čím častěji budete grilovat, tím víc se pohodlí a rychlost čištění projeví na celkovém uživatelském komfortu a tím víc byste si při nákupu grilu měli posvítit zejména na snadnou údržbu grilu.

Na co myslet, když kupujete gril
i (Zdroj: Outdoorchef.cz)
Na co myslet, když kupujete gril

Čím více grilujete, tím větší budou provozní náklady. Ty jsou výrazně nižší u plynových grilů a s častějším užíváním se rychleji vyrovná rozdíl v pořizovací ceně grilu v jejich prospěch. Proč to tak je? Je to jednoduché: Pro grilování potřebujete určitou teplotu, to je základ, a pro její dosažení musíte v grilu na dřevo / dřevěné uhlí roztopit určité množství paliva. Poté grilujete, ale když je jídlo hotové, žhavé uhlíky vždy v grilu dohoří a už je k ničemu nevyužijete. Naproti tomu v plynových grilech se skončením grilování gril vypnete a palivo vám zůstává napříště. Na druhou stranu, dřevěné uhlí je levnější než pln.

Foto: Outdoorchef, Villeroy & Boch, Mall.cz

Publikováno: 2. 3. 2020, Autor: autor: Z dostupných zdrojů vytvořila redakce