reklama

František Jíra: I při dálkovém studiu jsme si na VŠTE vytvořili skvělou partu

V průběhu úspěšné kariéry ….přesto se ještě rozhodl pro vysokoškolské studium. František Jíra dal na doporučení svého okolí a přihlásil se na obor Ekonomika podniku na VŠTE, který dokončil v roce 2019. Na studium vzpomíná rád, ostatně dodnes je se svými spolužáky v kontaktu.

i (Zdroj: Václav Votruba)
František Jíra: I při dálkovém studiu jsme si na VŠTE vytvořili skvělou partu

Studoval jste dálkově… Vyhovovalo vám to?

Vyhovovalo. Časově jsem si to mohl přizpůsobit k práci, rodině, vše se dalo nakombinovat. Ve škole se mi propojilo, co jsem znal z praktické stránky. Vlastně jsem měl obrácený postup, kdy jsem měl nejdřív praxi. Následně si to ověřil v teorii, že to tak opravdu někdo vymyslel. (úsměv) Mohu každopádně potvrdit, že se znalosti z teorie dají v praxi opravdu aplikovat. A abych nezapomněl – moc fajn bylo, že jsme si na škole vytvořili dobrou partu!

Takže i při dálkovém studiu vznikají na škole pevná přátelství?

Určitě ano. Jsme spolu v kontaktu dodnes. Sice už ne tak intenzivně, ale víme o sobě.

Máte dokončeného bakaláře, nepřemýšlel jste, že byste pokračoval?

Přemýšlel. Část zmíněné party do toho šla, ale já už bych to bohužel z kapacitních důvodů nezvládal. Problémem je čas. Ale znáte to… nikdy neříkej nikdy… vždycky se můžu vrátit.

Studovat jste začal ve dvaatřiceti letech. Leckdo říká, že po třicítce už nemá na učení buňky… Proč vy jste se pro studium rozhodl?

Řekl jsem si, že do pětatřiceti let chci dodělat vejšku, takže to byl takový můj osobní cíl. (úsměv) Byl jsem vnitřně přesvědčen, že se mi to rozhodně bude hodit. Kolikrát můžete mít skvělé zkušenosti, ale bez vysoké školy se neposunete. Praxe zkrátka někdy neznamená víc než vzdělání. Jsou pozice, kdy se na titulu lpí. A je to tak už i u soukromých firem. Rozhodně je dálkové studium zvládnutelné i po třicítce. Má smysl, takže pokud někdo přemýšlí, že by rád ještě studoval, mohu to jen doporučit. Navíc jsem měl velkou podporu mé skvělé rodiny a děti jsem inspiroval, že učit se musí i dospělí.

Bylo dálkové studium těžké?

Měl jsem za sebou praxi, takže mi řada věcí přišla logická. Studium se dalo zvládnout. Samozřejmě byly předměty, které vyžadovaly důkladnou přípravu – třeba matematika nebo statistika.

Co dnes děláte?

Od června loňského roku jsem ředitelem pobočky společnosti RENOMIA, a.s. Jsme největší pojišťovací makléřská společnosti v rámci České republiky a střední a východní Evropy. Zaměřujeme se především na pojistné programy firem, riskmanagementu a benefity pro zaměstnance.

Pracoval jste také v Praze. Nepřemýšlel jste, že byste v ní zůstal?

Měl jsem tam daný kontrakt na dva roky. Po jeho ukončení jsem v Praze zůstat nechtěl. Velmi rád jsem se vrátil zpět domů do Českých Budějovic, kde mám rodinu a pravidelné dojíždění z ČB do Prahy popravdě není nic příjemného.

Jaké máte koníčky? Čemu se rád věnujete?

Jednoznačně otužování a zimní plavání. Otužuji se zhruba tři roky, každou neděli se scházíme na Malši. Celý život jsem to obdivoval a vždycky jsem si říkal, že bych to mohl zkusit. Začal jsem studenou sprchou, to byl ideální start.

Pomohlo vám otužování zdravotně?

Zcela minimálně vím, co je rýma, kašel, nachlazení, takže jednoznačně pomohlo. Rozhodně ale nedoporučuji začátečníkům, aby do ledové vody vlítli bez přípravy třeba v lednu. Je vhodné s plaváním nekončit v létě, prostě pokračovat dál. Najednou je zima a vy si uvědomujete, že to zvládáte. Jinak mimo otužování mě baví lyžování, kolo a chataření. Každý víkend jsem na chatě, přes léto mi slouží jako takový letní byt. Je to parádní odreagování.

Text a foto: Václav Votruba

Publikováno: 14. 3. 2020, Autor: autor: Komerční prezentace