Vlastní vypěstované ingredience do kuchyně ocení nejen labužníci. V zimním období, pro plodiny spíše odpočinkovém až nepříznivém, se dá přírodě jednoduše pomoci! Vnést si do bytu trochu čerstvosti určitě neuškodí nikomu a odvážnější mohou sázet i do záhonů.
Bylinky jako zásobárna vitaminů
Bylinky pěstujeme v zimě na parapetu za oknem. Nevadí jim truhlík ani květináč. Ani chladnější místnost jim nevadí, akceptují teploty mezi 15 až 22 stupni Celsia. V chladnějších částech domu dávejte pozor na pokles teploty v noci, který by neměl být pod 10 stupňů.
Pokud bylinky zasadíte do bohatého substrátu, nemusíte do jara ani přihnojovat. Stačí pravidelná zálivka (ideálně ráno) a občas místo zálivky ocení rosení. Zbaví se tak nežádoucího prachu.
Ve vnitřních prostorách se dobře daří pažitce (20 cibulek do 1 květníku), petrželce (5 rostlin pouze středových listů), řeřiše (ze semínek), meduňce (trs) a mnohým dalším.
Možná se budete divit, ale na naší nevytápěné severní terase stále ještě drží petržel i rozmarýn.
Rajčata, která chutnají
Rajčata patří k teplotně citlivějším plodinám a ne každý si může dovolit zřídit pěstební místnost s regulací teploty. Ale takový pěstební boxík, to je jiná! Dá se vyrobit doma i koupit.
Kromě teploty, která by měla být ve fázi růstu kolem 18 stupňů a v době květu 24 až 29 stupňů, potřebují rajčátka i dostatek světla. Měli byste jim dopřát přibližně 14 hod. světla za den.
S pěstováním je potřeba začít už na konci léta a můžete vysazovat každých 14 dní, zajistíte si tím postupnou sklizeň. Základní péči při sázení a přesazování máte nacvičenou z klasického pěstebního období, nesmíme však zapomenout na opylení! Hmyz si doma asi jen tak nechováte… Pyl z rostlin jemně stírejte vatou (odličovacím tamponkem, tyčkou do ucha apod.) a nanášejte na ostatní.
Překvapení pod sněhem vždy potěší
Kapusta kadeřávek by se mohla pyšnit titulem zimní královna. Zimu přečká i bez nutnosti ochrany, gurmáni sklízí listy až po prvních mrazících. Pokud stojíte o větší úrodu, můžete pokračovat v domácím pěstování.
Také špenát patří k odolným plodinám. V průběhu zimy máte na výběr hned dva způsoby sklizně – buď postupným otrháváním listů, nebo vyjmutím celé rostliny i s kořeny.
Letní pórek nechte na léto, teď sáhněte po zimním mrazuvzdorném, ze kterého se můžete radovat doslova od podzimu do jara. Partu otužilců s vrozenou odolností doplní ještě například černý kořen, topinambur či cibule.
Při postupné konzumaci ochráníte ostatní rostlinky tím, že po každém zásahu zeminu kolem opět zahrnete.
Zimní pěstování je zábava! A ještě k tomu nakažlivá, tak pozor, koho si pozvete na návštěvu.
Publikováno: 12. 12. 2019, Autor: autor: Gabriela Povýšilová