I největší zastánci bezodpadové domácnosti sem tam nějaký odpad vyprodukují. A co potom? Přijde na řadu recyklace. Pojďme se společně podívat na správné zbavení se záludnějších odpadků.
Bohatství v elektru
Recyklací elektrospotřebičů ležících doma a ve firmách by se v České republice získaly desítky až stovky tun materiálu. Jen v odložených mobilních telefonech v šuplíku jsou podle odborníků tuny. Přiznejte se, že máte doma také něco? Přitom likvidace je zdarma a za novější mobily můžete dostat i zaplaceno.
Malé „elektro“ obsahuje často plast, měď, zlato, kobalt, stříbro, rtuť nebo arzen. Nerecyklovat ho je škoda, ale mnohem horší je odhodit poškozené i nepotřebné výrobky do koše. Na skládkách a ve spalovnách způsobují značnou zátěž pro životní prostředí. Navíc při zpětném odběru máte jistotu, že vaše data budou odborně smazána. Oblíbené tovární nastavení totiž nestačí.
Nezapomeňte ani na baterie! Investice do nabíjecích se rozhodně vyplatí, ale když už musíme někdy koupit obyčejnou, měla by po použití skončit v E-boxu. Najdeme je mimochodem v každé prodejně elektra. Kdo má u ostatních kontejnerů na tříděný odpad kontejner na výše zmíněné, má vyhráno. Tuto možnost nabízí například společnost Asekol či Rema, neváhejte je v opačném případě kontaktovat.
Nechtěný odpad
Vše, co nechcete, odvezte do lesa! Tak to samozřejmě ne, ale bohužel ani v dnešní době se nejedná o vzácné výjimky. Často se na černých skládkách povalují pneumatiky. Vždyť jen v rámci celorepublikové akce Ukliďme Česko jich dobrovolníci nasbírali k 18 000 kusů.
Pokud se někde černá skládka objeví, je nejlepší ji nahlásit. Kde a jak? Ideálně co nejrychleji na místně příslušném obecním úřadě. Stačí zaslat e-mail s lokací. Kdo vlastní chytrý telefon, může poslat rovnou i fotodokumentaci přímo z místa činu. Stejně tak můžete na obci nahlásit, pokud se někde opakovaně vyskytují přeplněné koše, které generují další nepořádek.
Nejlepší rovná se žádný
S nárůstem populace přibývá i odpadu. Podle ČSÚ průměrný Čech vyprodukuje kolem 350 kg odpadků ročně a pouze 34 % z nich umí zrecyklovat. Velkou část i přes navýšení třídění bioodpadu zaujímají právě potraviny.
Také oblečení je dnes vnímáno jako spotřební zboží. Když už své oděvy nevyužijete jinak a musíte je vyhodit, využijte kontejnery na textil. Nevíte o žádném v okolí, ani jste ho nenašli na mapě? Požádejte Dimatex CS, Armádu spásy, Diakonii Broumov, Coretex CZ, Nadaci Sova či Potex.
Recyklovat můžete i pro sebe: Ze starého hrnce vyrobte hezký květináč, ošoupaný nábytek proměňte v zajímavý rustikální a tak podobně. Nápadů je všude okolo dost, k inspiraci využívám nejen webovou stránku Pinterest.
Publikováno: 17. 9. 2019, Autor: autor: Gabriela Povýšilová