Kladete si otázku, zda je interiérový trend nazývaný street art synonymem pro pouliční graffiti? Ptáte se, kde je hranice mezi uměním a vandalstvím? Nebo si dokonce přiznáte, že vás tato „tvorba“ vlastně přitahuje a uvažujete o tom, že si s ní ozvláštníte svůj domov?
Nejde o zničené fasády
Určitě se shodneme na tom, že nesmyslné sprejerské akce, které vedly pouze k tomu, že majitelům domů s novými fasádami zbyly jen oči pro pláč, mohl asi málokdo obdivovat. A o tom jeden z posledních interiérových trendů také v žádném případě není. Street art má myšlenku, má poselství a hlavně má specifický styl projevu.
Jste konzervativní? Pak to není nic pro vás
Street art je skutečně trend, který vychází z pouličních graffiti a postupně se dostává z ulic i do interiérů. Zpočátku se jednalo spíše o vstupní haly veřejných budov, ale teď se stále častěji objevuje i v soukromých domech a bytech.
Je ale jasné, že ne každý má doma volnou stěnu, na kterou šikovný street art umělec přijde nastříkat své umělecké dílo s aktuálním poselstvím. Street art je prostě spíše umění pro mladé moderní lidi. Hodí se totiž do větších odvážně pojatých prostorů, například do bytů loftového typu. A zvláště tam dokáže svým výrazem přispět k neopakovatelné atmosféře.
V čem je jiný?
Graffiti a street art bychom rozhodně neměli zaměňovat. Zatímco v prvním případě jde v podstatě o obyčejný vandalismus, street art v sobě nese úplně jiné poselství. V žádném případě nepůsobí destruktivně a většinou snaží poukázat na sociální či společenské problémy.
Dá se říci, že jde vlastně o umělecký styl s pointou. A často i s pořádným humorem. Právě vtip, humor a trefné zobrazení poukazující na různé sociální neduhy dělají ze street artu populární a vyhledávaný trend současnosti.
Loft není podmínkou
Pokud si potrpíte na nekonvenční styl, street art vás časem určitě dostane. A co tedy dělat, když zatoužíte po nějakém takovém díle, ačkoli nevlastníte žádný velký prostor ani neznáte žádného umělce, který se věnuje této specifické tvorbě? Můžete zvolit méně nákladné, ale poměrně působivé řešení. Například v podobě tapety, plakátu, obkladaček nebo grafoskla.
Street art však nemusí být nutně pouze na stěnách. Duch street artu si můžete přinést domů i v malém. Nechte se prostě jen inspirovat barevností, výrazovými prostředky, ale i motivy z prostředí street artu. S tím vším se můžete setkat na moderních textiliích, jako jsou závěsy či povlečení a dekorační polštáře. Výjimkami však nejsou ani čalouněný nábytek či kusové koberce.
Na street art lze nazírat různými způsoby. Ať již se necháte strhnout jeho barevností nebo společenskou tematikou, každopádně bude vaše bydlení velmi originální a trendy.
Zdroj: Ivana Kukalová, JennoliArt, BRAVE BOUTIQUE
Publikováno: 6. 3. 2019, Autor: autor: Ivana Kukalová