Čína je země paradoxů. Na jedné straně bída a na straně druhé obrovské investice do životního prostředí. Na mnoha místech najdete zdevastovanou přírodu, která musela ustoupit nekompromisnímu průmyslu. To se však brzy změní!
Bosco Verticale: novodobá ozdoba Milána
Jedním z nejvíce skloňovaných jmen v oblasti udržitelné architektury je v posledních dvaceti letech jméno italského architekta Stefana Boeriho (62). V Miláně se proslavil nejen vertikálními lesy, které jsou součástí dvou rezidenčních budov „Bosco Verticale“ ve čtvrti Porta Nuova. S botaniky spolupracoval tři roky, než vytvořil finální koncept celého projektu. Celkově se na budovách o výšce 76 resp. 110 metrů vyskytuje ekvivalent dvou hektarů lesa. Na každého člověka žijícího v budově připadají přibližně dva stromy, deset keřů a čtyřicet bylin.
Není divu, že se jeho nápad rychle šíří. V letošním roce byly v podobném duchu dokončeny kanceláře, hotely, muzea i školy po celém světě. Z daleké Číny dostal tento zelený architekt zakázku na vybudování kompletního lesního města.
Liuzhou Forest City
Od roku 2016 pracuje tým studia Stefano Boeri Architetti na realizaci velice ambiciózního projektu lesního města. Poprvé byl projekt představen na mezinárodní konferenci COP21 v Paříži v roce 2015.
Město je situováno do hornatého pásma oblasti Guangxi na jinu Číny. Architekti dostali k dispozici 175 hektarů půdy podél řeky Liujiang. Ve městě byste měli najít kolem 200 budov zahrnujících prostory komerční, rezidenční i rekreační. Samozřejmostí pro zajištění komfortu je také občanská vybavenost. Součástí města proto budou i dvě školy a jedna nemocnice.
Život v souladu s přírodou
K zajištění příjemného klima a zlepšení životního prostředí v konceptu lesního města slouží nepřeberné množství bylin, keřů a stromů ve všech úrovních budov. Osázeny jsou veřejné plochy, fasády, balkony i průčelí.
Kromě toho jsou objekty energeticky soběstačné. Střechy pokrývají fotovoltaické články a interiéry jsou vybaveny geotermickými zařízeními. Aby se ve městě vytvářelo co nejméně smogu, k přepravě mohou cestující využívat pouze dopravní prostředky na elektrický pohon (hromadnou dopravu či své automobily). A nezapomeňme na pohon „vlastní“.
Benefity lesního města
Díky zeleni bude i v centru příjemné klima. Rostliny se postarají o nižší teplotu, tlumení hluku a zvýšení lokální biodiverzity. Dále vyprodukují životně důležitý kyslík a absorbují oxid uhličitý jakožto jeden z hlavních skleníkových plynů podílející se na globálním oteplování. Kdy se do prvního lesního města na světě nastěhují noví obyvatelé? Už brzy, a to za necelé dva roky! A když vše půjde nadmíru dobře, své první občany přivítá už koncem příštího roku.
Shrnutí v číslech
- 200 budov
- 30 000 obyvatel
- 40 000 stromů
- 1 000 000 rostlin menšího vzrůstu (přes 100 druhů)
- absorpce 10 000 tun oxidu uhličitého ročně
- zmizení 57 tun jemného prachu ročně
- produkce 900 tun kyslíku ročně
Liuzhou Forest City rozhodně není posledním čínským projektem. Tamní vláda vidí svou budoucnost i v dalších udržitelných miniměstech, která zapadají do jedné z hlavních priorit. Nejen Čína se chce ubírat směrem „low-carbon economy“. Pojďme se inspirovat.
Publikováno: 9. 11. 2018, Autor: autor: Gabriela Povýšilová