Zamítli vám v bance hypotéku a vy nevíte, co s tím? I přes neúspěch byste to rádi zkusili znovu? Pak je nutné vědět, z jakého důvodu k zamítnutí hypotečního úvěru došlo. Mezi tři nejčastější důvody patří nízké příjmy, absence vlastních zdrojů a chybějící spolužadatel.
Důvodů k zamítnutí hypotéky může být nespočet, avšak mezi největší strašáky patří:
Nedostatečná bonita
Bonita klienta představuje ohodnocení, na jehož základě banka zjistí, zda je žadatel úvěruschopný. Respektive, zda bude schopen splácet hypotéku. Čím větší bonitu klient má, tím má větší šanci na úspěšné získání úvěr a zároveň i na získání lepších podmínek pro splácení. Bonita se odvíjí od věku, pohlaví, dosaženého vzdělání, profese a rodinného stavu žadatele. Velkou roli pak při určování bonity hrají také příjmy a pravidelné výdaje.
Jak vyřešit nízkou bonitu?
Je-li vám hypotéka zamítnuta kvůli nízké bonitě, pak máte nasnadě hned několik řešení. O hypotéku můžete zažádat znovu, avšak tentokrát s delší dobou splatnosti. Díky tomu se vám sníží měsíční splátka a mírně navýší bonita. Dalším řešením je přizvat k žádosti spolužadatele nebo spoluručitele. I díky nim se vaše bonita navýší. Poslední možností je dát do zástavy další nemovitost, čímž se pro banku stanete více úvěruschopným.
Nulová finanční rezerva
Stoprocentním hypotékám odzvonilo, pokud tak nemáte žádné vlastní zdroje při sjednávání hypotéky, pak je šance na úspěch téměř nulová. Česká národní banka chce zamezit předlužování českých domácností, a tak ti, kteří nemají dostatečnou finanční rezervu, nemají nárok na hypoteční úvěr.
Jak vyřešit chybějící vlastní zdroje?
Avšak i v tomto případě máte hned několik možností, jak vzniklou situaci řešit. Buď můžete požádat známé či rodinu, aby vám peníze půjčili, nebo si můžete chybějící finance půjčit v jiné bance. Hypoteční úvěr tak lze kombinovat například s úvěrem ze stavebního spoření nebo se spotřebitelským úvěrem. V tomto případě je ale nutné si dobře spočítat, zda splácení obou úvěrů zvládnete, pomoci vám k tomu může nejen hypoteční kalkulačka.
Pouze jeden žadatel
Žádáte-li o hypotéku samostatně, pak je šance na úspěch menší než ve dvou. Žadatel jednotlivec je méně bonitní. V tomto případě je zapotřebí hypoteční úvěr dobře vybrat. Zajít můžete osobně na pobočky bank a zeptat se na vaše možnosti, popřípadě využít finanční portál půjčka.co, prostřednictvím kterého můžete nezávazně o hypotéku zažádat u více poskytovatelů.
Jak vyřešit jednoho žadatele?
Pokud vám i přes hledání vhodného úvěru, hypotéku zamítnou, máte dvě možnosti, jak vzniklou situaci řešit. Tou první je přizvat k sobě spolužadatele. Čím více je žadatelů o hypotéku, tím větší šanci na její získání máte. Nechcete-li k žádosti o úvěr přizvat další osoby, pak můžete bance nabídnout do zástavy další nemovitost.
Komerční prezentace
Publikováno: 21. 9. 2017, Autor: