reklama

Končí bublinková fólie? Jak si budeme vycpávat podprsenky… a balit televize?

Kdo si alespoň jednou v životě neprasknul? Bublinková folie se stala během své existence fenoménem. Na Facebooku najdete skupinu fandů bublinkové folie, existují počítačové hry postavené na jejím základě, prodává se jako uklidňující prostředek za 6,50 dolaru. Jenže vloni Britské Timesy i jiné deníky psaly, že s praskající bublinkovou fólií, jak jsme ji znali, je konec…

i (Zdroj: archiv redakce)
Končí bublinková fólie? Jak si budeme vycpávat podprsenky… a balit televize?

Bublinkovou fólii vytvořili ručně už v roce 1957 americký inženýr Alfred Fielding a švédský vynálezce Marc Chavannes jako další z řady garážových vynálezů tak typických pro Ameriku.

Fólie vznikla původně jako 3D tapeta, ale nápad se neuchytil. Po dvou letech Fieldinga napadlo, že by se bublinková fólie mohla místo tapety použít jako obalový materiál, který by chránil předměty před nárazy a zničením. Byl to geniální nápad.

Tak vznikla v roce 1960 společnost Sealed Air, nový obalový materiál dostal jméno „bubble wrap“ a novinka byla na světě. Byla natolik úspěšná, že se začala vyvážet do celého světa. Všude přitom zdomácněla. Jen v domovských Spojených státech je ale tak populární, že má dokonce i svůj vlastní svátek v kalendáři. Vždy poslední pondělí v lednu (letos 25. 1.) slaví v zámoří „Den bublinkové fólie“.

Bublinkovou folii nezničí ani náklaďák tažený nejsilnějším mužem světa. Koukejte!

Na co všechno jde použít?

Není to jen obalový materiál, využívá se i jako tepelná a zvuková izolace. Někdo ji využívá i jako plachtu na zakrytí auta nebo zahradního nábytku. Pevnější forma, tzv. solární bublinková fólie, se používá na ohřátí vody v bazénech pomocí slunečních paprsků. Když se voda zahřeje, fólie poslouží jako tepelná izolace. Využívá se i při stavbách skleníků.
Kromě klasických rolí ji můžete koupit i jako pytel (s dvěma či třemi vrstvami) nebo obálku (skládá se z papírové obálky s voděodolným nátěrem, která uvnitř obsahuje po obou stranách vrstvu bublinkové fólie).

Existuje několik variant bublinkové fólie – buď je klasicky dvouvrstvá (bublinky uzavřené z jedné strany hladkou fólií), nebo třívrstvá (bublinky uzavřené ze dvou stran hladkou fólií). Nejsou přitom jen průhledné verze, ale i barevné nebo antistatické bublinkové fólie. Nejpoužívanější je ta s průměrem bublinky 10 mm a výškou 3 až 4 mm.

Končí bublinková fólie? Jak si budeme vycpávat podprsenky… a balit televize?
Končí bublinková fólie? Jak si budeme vycpávat podprsenky… a balit televize? (Zdroj: )
Končí bublinková fólie? Jak si budeme vycpávat podprsenky… a balit televize?
Končí bublinková fólie? Jak si budeme vycpávat podprsenky… a balit televize? (Zdroj: )
Končí bublinková fólie? Jak si budeme vycpávat podprsenky… a balit televize?
Končí bublinková fólie? Jak si budeme vycpávat podprsenky… a balit televize? (Zdroj: )

5 věcí, které jste o bublinkové folii nevěděli:

  • Prodej ochranných fólií je velký byznys, v roce 2013 vydělala Sealed Air na jejich prodeji 20 miliard dolarů.
  • Aby firma Sealed Air dokázala, že jejich bublinková fólie ochrání jakékoli křehké zboží, házeli její zaměstnanci celkem 370 kg dýní do hromady vrstev bublinkové fólie. Všechny dýně přežily. Vyvázly z toho bez jediného škrábnutí.
  • Srandisti mohou fólii použít i proti zlodějům. Stačí ji položit dovnitř bytu za dveře, případný zloděj by se prozradil nezaměnitelným praskáním.
  • Nedostatečně vyvinuté dívky si zase z této fólie vyrábějí levnou výplň do podprsenek.
  • Kdyby se použila veškerá bublinková fólie, kterou firma Sealed Air vyrobila, obtočila by 10x zeměkouli.

Bubble wrap versus ibubble

Dnes si ještě naše děti praskající bublinky užívají, v budoucnu ale nejspíš dopraskají. Bubble wrap má totiž vystřídat novější verze fólie zvaná ibubble. Místo pravidelně rozložených bublinek naplněných vzduchem mají novou fólii tvořit sloupce malých propojených vzduchových kapes (tunelů), které po zmáčknutí neprasknou, ale vzduch se jen přelije jinam.

Důvod změny? Nový materiál prý bude levnější, protože zabere méně místa. Dokonce prý pouhou padesátinu prostoru proti původní bublinkové verzi – nová verze ibubble se totiž bude dodávat vyfouklá a firmy, které do ní budou balit své zboží, si ji samy nafouknou až ve chvíli, kdy ji budou potřebovat.

Jen tak z trhu nezmizí

Články v novinách loni vyděsily svět zvyklý na bublinkové fólie. Ale tak jednoduché to s jejich koncem nebude. K nafouknutí nové fólie totiž budou firmy potřebovat docela nákladné pumpy (jedna stojí 5 500 dolarů, v přepočtu tedy skoro 140 000 Kč), takže to zas není taková výhra. Sečteno podtrženo, kromě ibubble se budou i nadále prodávat praskající fólie s bublinkami, minimálně do doby, až pumpy zlevní. A my můžeme praskat dál…

Text: Alice Kavková
Foto: bubblewrapfun.com, Facebook, com. Shutterstock.com

Publikováno: 19. 2. 2016, Autor: