reklama

Prevence zdravotních problémů koček: Jak často chodíte se svou kočkou k veterináři?

Říká se, že kočka má devět životů. Možná proto s nimi chovatelé navštěvují veterináře zřídka. Preventivní prohlídky jsou ale velmi důležité! Jak často navštěvovat s kočkou ordinaci, nám poví veterinářka Markéta Bosáková.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jak poznáme, když naše kočka onemocní

Jedná se například o nenápadné signály jako snížený zájem o kontakt, nechutenství, agresivita, časté drbání nebo olizování – to vše může stát za vážným zdravotním problémem. Proto je lepší tyto změny konzultovat s veterinářem, ideálně chodit na pravidelné preventivní prohlídky.

Jakým problémům můžeme díky prevenci předejít

Nejčastějšími zdravotními problémy, kterým se dá předejít včasnou prevencí, jsou obezita, vysoký tlak, nadměrná funkce štítné žlázy a záněty v dutině ústní. Proto je nutné zaměřit se na včasnou diagnostiku kočičích onemocnění. Vysoký krevní tlak může způsobit poškození vnitřních orgánů, např. ledvin, krvácení do mozku, nebo dokonce poškození sítnice oka, což vede ke slepotě. Porucha štítné žlázy se projevuje hyperaktivitou, poklesem hmotnosti navzdory zvýšené chuti k jídlu a zažívacím problémům. U zvířat s nadváhou zase hrozí riziko onemocnění cukrovkou. Záněty dásní jsou pro zvíře velmi bolestivé a často vedou k poruchám příjmu potravy.

Prevence zdravotních problémů koček
i (Zdroj: Prima FTV)
Prevence zdravotních problémů koček

Zdravotní prohlídky v závislosti na věku

S ohledem na věk je třeba řešit specifická zdravotní rizika. U koťat je třeba zaměřit se na odstranění vnějších i vnitřních parazitů a vakcinaci. Juniorům je nutné zkontrolovat přezubení, přítomnost pupeční kýly a nastavit správnou dentální hygienu. Dospělým kočkám po kastraci je třeba upravit dietu pro prevenci obezity a kontrololovat krev a moč. Také seniorům je třeba pravidelně kontrolovat hmotnost a navíc sledovat krevní tlak, biochemické parametry a činnost štítné žlázy.

Jak časté by prohlídky měly být 

U každé kočky je to samozřejmě individuální a musíme k tomu tak přistupovat. Nicméně s kotětem bychom měli lékaře navštívit do prvního roku jeho života 3 x, vždy po 4 měsících.  S dospělou kočkou stačí návštěva 1 x za rok, pokud nemá nějaké potíže. U koček nad 7 let věku pak vzrůstá význam preventivních prohlídek 2 x za rok. Včasná diagnostika většiny vnitřních onemocnění zahrnuje často kromě klinického vyšetření i odběr krve případně analýzu vzorku moči.

Prevence zdravotních problémů koček
i (Zdroj: Prima FTV)
Prevence zdravotních problémů koček

Jak se připravit na návštěvu veterináře

Manipulaci s kočkou výrazně usnadňuje volba vhodné přepravky, plastový transportní box, kde je možný přístup jak shora, tak ze strany, je optimální. Pro pohodu kočky je vhodné na jeho dno dát ručník případně savou podložku. Některé kočky během cesty autem nebo veřejnou dopravou trpí nevolností, proto zvíře nekrmíme a pro krátké výlety není třeba kočce do přepravky dávat ani krmivo ani vodu.

Publikováno: 26. 3. 2019, Autor: Oldřich Navrátil , Profil autora: Oldřich Navrátil