reklama

Advent ve Vídni

Pravda je, že doma se člověk vůbec neodpoutá od předvánočního shonu spojeného s horečnatým úklidem a mánií s nakupováním dárků. Chce to prostě někam utéct. My jsme před vánočním stresem utekli do Vídně. Atmosféra rakousko-uherské monarchie na nás v tomto městě doslova dýchá na každém kroku. Vydali jsme se na procházku historickým centrem města a zastavili se na adventních trzích před radnicí.

Vlastní městské centrum Vídně tvoří ucelenou část. Vzniklo díky císaři Františku Josefu I., který nechal roku 1857 strhnout městské hradby a vybudovat třídu Ringstrasse, která i dnes slouží jako základní dopravní tepna. Uvnitř tohoto okruhu je koncentrováno nejvíce kulturně historických objektů a je to i nejživější část města.

Naši procházku vánočním centrem Vídně zahájíme u Opery. Opera (Staatsoper) byla postavena v letech 1861-69 podle návrhů E.Nulla a A.Siccardsburga. Ve své době byla tato stavba velmi kritizována. Vídeňská opera patří k nejuznávanějším operním scénám ve světě. Jejími řediteli byli mimo jiné i R. Strauss a H. von Karajan.

Od Opery pokračujeme po Kartner Strasse kolem hotelu Sacher směrem na náměstí sv. Štěpána (Stephansplatz) ke stejnojmenému dómu. Hotel Sacher je nejznámějším vídeňským hotelem. Jeho jméno je spjato s F.Sacherem, kuchařem knížete Metternicha, kerý stvořil v roce 1832 světoznamý sachr dort.

Celá Kartner Strasse je vzorovou ukázkou vánoční výzdoby. Spousty zářících světel, plno zelené, červené a zlaté, nablýskané výlohy luxusních obchodů. Na ulici předvádějí svoji produkci nejrůznější muzikanti a zpěváci zpívají koledy. V pravidelných intervalech míjíme stánky s horkým punčem, který prodávají většinou charitativní organizace. Výtěžek z jeho prodeje jde na chudé děti nebo na jiné dobročinné účely. A aby byla vánoční romantika dokonalá, můžeme si přímo na ulici koupit pečené kaštany nebo opékané brambory.

To už nás ale naše procházka zavedla k dómu sv. Štěpána. Pozdně gotický Stephansdom je jedním ze symbolů Vídně. Dále pokračujeme přes Příkopy (Graben) a Zelený trh směrem k Hofburgu. Na Příkopech nemůžeme přehlédnout zejména obrovský adventní věnec, který počtem svítících svíček neúprosně odpočítává čas do vánočních svátků. Ti, kdo si chtějí přivést domů opravdu vánoční suvenýr, mají jedinečnou příležitost koupit si zde také vánoční stromek. K dostání jsou tu především jedle, a to i tří metrové. Všechny stromky jsou dovezené ze severských zemí a nesou na sobě i označení původu.

Ulice zvaná Zelný trh nás přivede na prostranství před Hofburg. Tady se zastavíme u odhalených pozůstatků římské civilizace. K vidění jsou základy domů i část kanalizace. Nálezy pocházejí z 2. a 4. stol. n.l. (Vídeň byla v dobách římského impéria jednou z prosperujících kolonií. Římané ji nazývali Vindobona.)

První písemná zmínka o vlastním Hofburgu se datuje z roku 1279. Hofburg býval tradičním sídlem panovnického rodu Habsburků. V současnosti je možné v Hofburgu shlédnout expozici sbírky císařského stříbra (otevřeno mají denně od 9 do 17 hodin a vstupné je pro dospělého 95,- ATS) a prohlídku císařských komnat se sbírkou císařského nábytku (otevřeno je rovněž od 9 do 17 hodin). Pokud chcete nakoupit typicky vídeňské suvenýry (porcelán a pamětní medaile s císařovnou Sissi a Františkem Josefem I.), doporučujeme navštívit místní obchůdek.

Přes jednotlivá nádvoří Hofburgu pokračujeme v naší procházce směrem ke komplexu muzeí. Těm vévodí majestátní socha Marie Terezie. Pokud se postavíme před sochu, máme po pravé ruce Přírodovědné muzeum (Naturhistorisches Museum) a po levé ruce Uměleckohistorické muzeum (Kunsthistorisches Museum). Od komplexu muzeí pokračujeme podél Burgringu kolem budovy Parlamentu k nádherně nasvícené a ozdobené radnici a parku kolem ní.

Nepřehlédněte! Super fotogalerie vánočních dekorací!

Advent ve Vídni
Advent ve Vídni (Zdroj: )
Advent ve Vídni
Advent ve Vídni (Zdroj: )
Advent ve Vídni
Advent ve Vídni (Zdroj: )

Novogotická radnice a radniční park tvoří jakési jádro adventní Vídně. Vídeňské adventní trhy mají tradici již sedm století, a to od doby císaře Albrechta II. (od roku 1294). V dřívějších dobách se samozřejmě jednalo o běžný trh, jehož účelem bylo především zásobit obyvatele města pro nadcházející sváteční dny. Dnes můžeme na těchto adventních trzích koupit téměř cokoliv. Nejvíce je zde ale stánků s cukrovím, čokoládovými bonbóny a želé, vánočními ozdobami, svíčkami, drobnými dárky a hračkami. Nechybí ale ani pekařství s tradičními výrobky a stánek narvaný doslova k prasknutí vonícími uzeninami. Nejobleženějšími stánky jsou již tradičně stánky s punčem a pečenými bramborami s nejrůznějšími náplněmi (my jsme ochutnali tu s česnekovou majonézou a se šunkou).

Uprostřed trhů, před hlavním vchodem do radnice, je umístěn vánoční strom a betlém. Tento rok dodala 100 letý vánoční strom jihotyrolská vesnička Pfalzen. Strom měří 27 metrů a je ozdoben více než tisícem elektrických svíček a dalších ozdob. Poskončení vánočních trhů bude tento velikán použit na poněkud méně prozaické účely. Budou z něj vyrobeny lavičky a odpadkové koše do parku.

Adventní trhy, to nejsou ale jen nákupy ale i spousta doprovodných akcí. Pro děti je připraven zábavní park, všude jsou nádherně ozdobené stromy, v pravidelných intervalech prochází tržištěm Santa Klaus a rozdává sladkosti. V prostorách radnice si mohou děti vyzkoušet pod odborným dozorem lidová řemesla. Také tady jezdí vánoční vláček, v provozu je i speciální vánoční poštovní úřad, který má za úkol zpracovat veškerou vánoční korespondenci návštěvníků (otevřeno má od pondělí do čvtvrtka od 14 do 20 hodin a o víkendech od 10 do 20 hodin). Pod arkádami radnice jsou pak vystaveny betlémy a v prostorách radnice se konají adventní koncerty.

Vánoční Vídeň nám nabízí ještě mnohem více. Bohužel nic víc se nám do toho jednoho dne nevešlo. Proč se ale honit v tento vánoční čas? A vůbec, příští rok jsou také vánoce…

Publikováno: 19. 12. 2001, Autor:

Mohlo by vás dále zajímat

Reportáž z akce Řemesla živě 2020

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Dny plné řemeslných workshopů, řemesla tradiční i nová – automechanik, autolakýrník, zedník, malíř, kuchař, krejčí, klempíř, podlahář, ale i zlatník, keramik, rytec, kamenosochař, vlásenkář a maskér, oděvní návrhář, kadeřník a další…