Víno je kulturní nápoj, který kromě jiného vyžaduje také citlivý přístup při svém uskladňování. Pokud si nebudujete archiv, není uskladnění žádnou vědou, ale i tak je potřeba dodržovat alespoň základní pravidla. Koupit pěkný stojan na víno nestačí.
Běžně se stává, že si lidé převezou několik láhví vína z dovolené a nebo víno dostanou jako dárek, který je potřeba uskladnit tak, aby jej bylo možné při vhodné příležitosti otevřít a vypít. Pokud nemáte doma vinotéku, pak je dobré dodržovat níže uvedená základní pravidla. V opačném případě se vám víno zkazí, neboť je tzv. živým nápojem a jeho vlastnosti a tedy i složení se každým dnem mění a to i když je zazátkované v láhvi.
1. není ani tak důležitá teplota uskladnění, jako její stálost. Zásadním pravidlem je tedy víno nechat na místě, kde se teplota konstantní.
2. teplota by neměla by být vyšší než 15° C. I když si koupíte třeba ve specializovaném obchodě hezký stojan na víno, který by se mohl stát zajímavým doplňkem interiéru, pak opravdu není vhodné skladovat víno při pokojové teplotě a to platí i pro víno červené.
3. víno má rádo klid a vyhovuje mu spíše tmavá místnost. Víno uskladňujeme v leže.
4. rozhodně není dobrá dávat víno do komory, kde by s ním neustále někdo manipuloval, přenášel, odsunovat, kde o něm můžeme zakopávat atp.
TIP: dejte víno do kartonové krabice, kterou před tím vystelte pilinami nebo třeba novinovým papírem a strčte ji pak do sklepa. Před otevřením si nápoj vychlaďte na vhodnou teplotu. Po otevření nechte láhev cca alespoň 30 minut vydýchat, víno se rozvoní a teprve pak jej podávejte a pijte.
Karel Holý
Foto stojany.com, Belmanet s.r.o
Publikováno: 19. 5. 2008, Autor: