Každý rok pečete, vymýšlíte, jaký nový druh dodat k těm starším a pak celý leden nadáváte, že jste přibrala? Tak si upečte speciální cukroví jenom pro sebe. Vypadá podobně, jenom nehraje tolika barvami jako klasické. Nejdůležitější na něm ale je, že je vlastně zdravé! A pokud vám bude uzobávat i zbytek rodiny, třeba jej dostanete za úkol upéct i příští rok.
Největší zátěží pro vaše tělo jsou především cukr, tuk a bílá mouka. Pokud se těmto třem klasickým ingrediencím vyhnete, ošidíte se sice o sladké mlsání tradičního cukroví, budete ale spokojená. A navíc nezatížíte organismus a uděláte něco pro sebe.
Zdravé vánoční cukroví se musí obejít bez klasického cukru
Klasický řepný cukr, který obsahuje každé cukroví, se v našem těle dostává do jakéhosi začarovaného kruhu. Poté, co spořádáme talíř vánočních dobrot, vstřebá se cukr do krve a jeho přítomnost vyrovná inzulin. Ten ale způsobí pokles cukru v krvi a chuťové buňky si řeknou o další talíř. A takhle pořád dokola. Už je vám jasné, proč když jednou začnete, nemůžete přestat?
Cukr se navíc ukládá v játrech jako glykogen a ten se pak vydává do krve ve formě mastných kyselin. Už z názvu je patrné, že mastné kyseliny se pak promění na tuk. Ten pak putuje nejen tam, kde se potom masírujeme gelem proti celulitidě, ale i do tepen a orgánů. Cukr tedy není pro organismus ničím výhodným, k Vánocům ale přece patří! Ovšem v rozumné míře.
Nepřehlédněte – Velká galerie vánočních dekorací
Můžeme jej nahradit mnohem zdravějším a navíc i chutnějším medem, hnědým třtinovým cukrem, který ač vypadá podobně, je mnohem zdravější, a nebo rozinkami či sušeným ovocem.
Zdravé vánoční cukroví? Nahraďte bílou mouku celozrnnou !
Stejným jedem jako cukr je pro naše tělo i bílá mouka. Obilí jako takové je vynikajícím zdrojem vitaminů, především B a E, obsahuje i bílkoviny a minerály či vlákninu. Samé zdravé věci. Bílá mouka je však při výrobě všech zdravých částí zbavena, většinou se totiž nacházejí ve slupce a klíčku. A se slupkou a klíčkem by bílá mouka nebyla bílá.
Zkuste vyzkoušet mouku celozrnnou nebo vícezrnnou. Je sice dražší, ale právě o to zdravější. Cukroví pak sice bude chutnat trochu „zdravěji“, za pokus to ale stojí! Navíc pokud se snažíte celý rok stravovat zdravě a pak se jednou za rok nacpete nezdravých sladkostí, může se stát, že je tělo odmítne přijmout a vy tak strávíte Vánoce s bolestmi břicha.
Ani zdravé vánoční cukroví se neobejde bez tuků
To, že tuky nejsou pro organismus příliš vhodné, víme všichni. Ale to, že je k životu potřebujeme, si uvědomuje málokdo. Ovšem tuky, které na náš organismus působí blahodárně, jsou bohužel jiné než ty, které působí blahodárně na chuť cukroví.
Živočišné tuky, které obsahují nasycené kyseliny, vlastně k životu vůbec nepotřebujeme. Naše tělo si je totiž dokáže vyrobit samo, jsme přece živočichové. Naopak rostlinné oleje, a to především olivový lisovaný za studena, jsou bohaté na nenasycené kyseliny, bez kterých se obejít nedokážeme.
I zdravé vánoční cukroví může být chutné
Zkuste tedy malý experiment. Nahraďte klasický cukr hnědým, nebo zkuste alespoň množství cukru omezit. V mnoha receptech ani nepoznáte, pokud snížíte obsah cukru na polovinu, někdy dokonce i na třetinu. Naopak začnete vnímat jiné chutě, například ořechy, mandle nebo sušené ovoce. Proto jste je přece do cukroví dávali!
Mouku bílou nahraďte jiným druhem. Vlastně platí, že jakákoliv jiná mouka než bílá je zdravější. Vyzkoušejte pohankovou, špaldovou, žitnou, ovesnou, amarantovou. Přestože to zní exoticky a jako z prodejny zdravé výživy, které máte tendenci vyhýbat se obloukem, není problém si na zdravé jídlo zvyknout.
Další inspirace nejen pro vánoční čas ve článku Designový solitér jako vánoční dárek? Proč ne!
Martina Tlachová
Foto: wordpress.com, blogspot.com, carolinabees.com, blisstree.com, photobucket.com, parenting-our-kids.com
Publikováno: 16. 12. 2009, Autor: