V interiérech se s nimi dají dělat doslova divy. Díky novým technologiím se dostávají na své výsluní a objevují se stále častěji v našich bytech. Architekti tvrdí, že se hodí do každého moderního interiéru současnosti. Ano, uhádli jste, mluvíme o dutých skleněných tvárnicích – luxferách.
Mají mnoho funkcí, které bychom od nich možná ani nečekali. Mohou vytvořit průhledné nebo i neprůhledné předěly mezi místnostmi. Nové reliéfy jejich povrchů, obloukové a zakončovací prvky umožní kreativní změny příček. Strukturované povrchy dají náležitou intimitu koupelnám. Je možné z nich vyrábět i části bytového zařízení, případně odkládací pulty, barové pulty nebo dokonce regály například do koupelen, sauny nebo obrubníky u záhonů.
Cestu netradičnímu a atypickému řešení interiérů novostaveb i rekonstruovaných objektů otvírají barevné, stříkané i čiré tvárnice, obdélníkového i čtvercového tvaru, které jsou nově nasvěcovány LED technologií. Z luxfer se stal aktivní interiérový prvek. Některé jsou nasvíceny vysoce aktivními LED diodami. Aktuální náladu mohou pomoci vytvořit svou přizpůsobivou barevností. Systém pracuje s napětím jen 12V. Je zcela bezpečný i v prostorách koupelen a bazénů, kde je vysoká vlhkost. Překvapující je životnost, která činí až 50 000 hodin. Velkou výhodou panelů ze svítících luxferů je extrémně nízká spotřeba elektřiny.
Průhlednost u moderních luxfer lze ovlivnit volbou vzoru a barvy a také povrchovou úpravou. Vybírat lze mezi matnými či lesklými luxferami, upravenými z jedné nebo obou stran, dále je možné volit mezi povrchem leptaným a pískovaným. Tvárnice mohou mít i vnitřní dekor, vroubkování nebo mřížkování. Průhled podle potřeby může zkreslovat zvlnění a matování. A vzájemná kombinace několika typů může dokonce vytvářet nejrůznější optické efekty. Je však zapotřebí počítat s tím, že s rostoucími nároky na luxfery roste i jejich cena. Ta se může vyšplhat až k 600 Kč za ks.
V současné době se již provádějí dokonce pokusy s temperováním luxfer. Ty by měly začít hřát automaticky, jakmile nastane pokles teploty v místnosti pod 5°C. Dutiny se u vytápěných typů plní argonem.
K základním rozměrům běžného formátu luxfer 19x19x8 cm přibyl již i rozměr poloviční tj. 19x9x8 cm.
Náš další článek věnovaný luxferám se jmenuje: Luxfer, skleněná stěna a světlo v interiéru.
Text: Zuzana Bohdalová
Foto: arredaclick.com, hellopro.fr, edilportale.com, redrockstock.deviantart.com, designshare.com, vellmann.com, futura-sciences.com, travaux.com, saint-gobain-glass.com, archiexpo.fr, room-decorating-ideas.com
Publikováno: 7. 9. 2012, Autor: