reklama

Akustika v bytě – řešili jste ji někdy?

Každý hluk, a to nejen ten silný a nepříjemný, škodí lidskému sluchu a celkově zdraví člověka. Pokud je hluk již tak velký, že ucho člověka je vystavené vysokým hladinám akustického tlaku, dochází následně nevratnému poškození vláskových buněk. To se děje již při 55 dB. A právě aby k tomuto poškozování nedocházelo, je třeba se všemi možnými technickými prostředky postarat o to, aby naše uši netrpěly.

Hluk v bytě všichni známe. Mohou to být hluční sousedé, jejich divoké děti běhající nám dennodenně v ranních hodinách nad hlavami, sousedčina pračka, která by už zasloužila servis, bouchání kuchyňských zásuvek u nás doma, bouchání dveří, vrzající parkety atd. Každý z těchto druhů hluku, ať už ten trvalý či nárazový, stálý nebo nepravidelný může v našem organismu vyvolávat stres. Stres je bohužel spouštěčem mnoha různých onemocnění, a tak je zapotřebí se mu bránit všemi dosažitelnými způsoby.

Velkého pokroku v oblasti boje proti hluku jsme se dočkali díky vylepšeným konstrukčním metodám dveří, oken a jejich kování, moderním zásuvkovým kuchyňským systémům posuvů  a montážních spojů. Také moderní podlahové krytiny šetří naše uši v tomto směru.

Akustika v bytě – řešili jste ji někdy?
i (Zdroj: archiv redakce)
Akustika v bytě – řešili jste ji někdy?

Neoddělitelnou součástí každého interiéru jsou jeho akustické vlastnosti. Lidská sluch vnímá nejen výšky zvuků a hlasů, ale taktéž velikost změn tlaku, tedy tlak akustický. Akustické vlastnosti interiéru pro nás představují způsob, jakým vnímáme okolní prostor a jeho reakci na zvuky, které se v něm vyskytnou. V interiéru velmi citlivě vnímáme i takzvaný dozvuk, což je totéž, co ozvěna v přírodě.  Určitou míru dozvuku v interiéru považujeme za potřebnou, a to právě proto, že naše sluchové orgány díky těmto zvukovým odrazům mohou vnímat  prostor a jeho velikost.

Jistě jste si už mnohokrát všimli, že prázdný prostor, či nový byt před vybavením mají jinou akustiku než poté, co jsou do prostoru uloženy další věci a vybavení. Výsledný prostor vybavený nábytkem, textiliemidekoracemi dozná výrazné akustické proměny. Na druhou stranu i velká míra dozvuků může působit velmi rušivým pocitem. Pokud tedy stěny ohraničující daný prostor nemají dostatečnou schopnost pohlcovat a tlumit zvuky ze svého okolí, odrazí je zpět do prostoru, a ty se pak vzájemně promísí. Doma pak můžete mít pocit, jako byste se ocitli někde v nádražní hale.

Akustika v bytě – řešili jste ji někdy?
i (Zdroj: archiv redakce)
Akustika v bytě – řešili jste ji někdy?

Zvláště, pokud doma pracujeme, potřebujeme ticho, abychom se mohli na práci soustředit.  A jelikož žijeme v době neustálého vývoje nových a ještě novějších hudebních nosičů, rádi si zároveň vychutnáme i kvalitní hudbu.  Avšak akustické vlastnosti současných moderních prostor toto příliš neumožňují.  Používání plovoucích podlah, velkých prosklených interiérových ploch anebo pohledového betonu v interiéru z akustického hlediska prostor znehodnocují. Navíc současná doba zaznamenává i úbytek užívání bytových textilií jako jsou závěsy, záclony, koberce, tedy materiálů pohlcující zvuk. Paradoxně pak dochází k znehodnocení investice do náročné zvukové aparatury právě díky špatné akustice daného prostoru.

V boji se špatnou interiérovou akustikou nám mohou být významnými pomocníky koberce s vysokým vlasem, které dobře pohlcují zvuk. Vyrábějí se takto upravené jako koberce kusové, velmi atraktivní a designové, příjemné na omak i došlap a lákající zároveň k usednutí či polehávání. Pro zlepšení akustiky je dobré dále využít nejrůznější podhledy, obklady místností, tapety a případně i nejrůznější speciální štěrbiny na nábytkových dveřích, šatnách apod.

Nezapomeňte, že špatná akustika zhoršuje i srozumitelnost mluveného slova, a proto pak někteří členové domácnosti musejí zvyšovat hlas, což zase může dráždit další spolubydlící, ale to už je možná jiná kapitola
Náš další článek: „Oblékáme interiér“ vám může pomoci při hledání vhodných textilií do vašeho bytu, které pomohou s vytvořením té správné akustiky u vás doma.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto:  furniture.trendzona.com, info.asmarainc.com, lafurniturestore.com, modern-decors.com, designshuffle.com, carpetsdirectiow.com, 1st4rugs.co.uk, getideasforinteriordecoratinghome.blogspot.com, home-designing.com, trendszine.com

Publikováno: 24. 10. 2012, Autor:

Mohlo by vás dále zajímat

16. díl: Petr Skácel - loutkař - TV verze

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Petr je loutkář světového formátu, který kromě svých dvou krámků v Nerudově ulici pomáhal založit také loutkovou univerzitu. Jeho výtvory používá ve svých filmech třeba i společnost Disney.