reklama

Nezvaní hosté v domě a jak se jich zbavit

Ať chceme nebo ne, občas se stane, že se v našem bytě či domě objeví nezvaní hosté. Nemáme tím na mysli sousedku ani nečekanou návštěvu, ale problematický výskyt hmyzu a jiných škůdců, které nikdo z nás rád nevidí. Abychom se jich co nejdříve zbavili anebo dokonce dokázali zakročit již preventivně, je dobré o nich a jejich způsobu života něco vědět.

Škodlivý hmyz a nejrůznější další škůdci, jako například hlodavci, bývali v domech již odedávna. Dříve to bylo spojené spíše s nedostatečnou hygienou, ale v současnosti je to otázka stavebních technologií, které využívají velmi různorodý stavební materiál. Moderní stavby mají spoustu nejrůznějšího potrubí, šachet a zateplených míst, kde se škůdcům může opravdu dobře dařit.

V domě se nám tak mohou objevit mravenci, komáři, rybenky, nejrůznější roztoči, šatní moli, škvoři, dokonce i myši, nebo potkani, případně v podkroví kuna. Často i díky našim nejrůznějším zvyklostem nacházejí v naší blízkosti dostatek potravy a navíc i optimální podmínky k množení. Udržování čistoty v domech či bytech bohužel samo o sobě obvykle nestačí.

Co se potravin a jejich napadení škůdci týče, je důležité skladování v uzavíratelných dózách, udržování čistoty ve skladovacích prostorách a pravidelná kontrola zásob, například okamžitě po návratu z dovolené, nebo při výskytu prvních příznaků napadení potraviny ihned zlikvidovat.

Abychom do domu nenalákali škodlivé hlodavce, neměly by zůstávat kontejnery na odpadky otevřené, navíc je více než vhodné odpadkové koše pravidelně vyprazdňovat.

Pokud se však doma objeví mravenci faraoni, je to již těžší vypudit je z domu tak, aby si nenašli cestu zpět. Ostatní druhy mravenců jsou neškodné, ale mravenci faraoni přenášejí škodlivé bakterie. Zahnat je mohou nejrůznější intenzivně vonící látky, například majoránka, hřebíček, skořice, kerblík anebo jalovcové listy. Pokud ovšem i vám není aroma těchto rostlin zrovna nepříjemné, k posypání jejich cestiček použijte kypřící prášek do pečiva, ten je zdravotně nezávadný a není ani silně aromatický. Mravence faraony poznáte podle jejich jantarové barvy. Ohrožují nejvíce izolační materiály v bytě, nábytek, dřevěné podlahyzdivo.

Zjistíte-li doma výskyt myší, dobře utěsněte všechny otvory v přízemí, ve sklepě anebo prádelně. Nastražte na myši pasti, pokud se neobáváte, že by mohly ublížit dětem anebo vašim domácím mazlíčkům.  A hlavně neházejte odpadky do záchodu.

Nezvaní hosté v domě a jak se jich zbavit
Nezvaní hosté v domě a jak se jich zbavit (Zdroj: )
Nezvaní hosté v domě a jak se jich zbavit
Nezvaní hosté v domě a jak se jich zbavit (Zdroj: )
Nezvaní hosté v domě a jak se jich zbavit
Nezvaní hosté v domě a jak se jich zbavit (Zdroj: )

Do koupelen se často dostanou přes odtoky rybenky. Není to nikterak závažné, pokud se vyskytnou i ve vaší koupelně. Jedná se o bezkřídlý vcelku neškodný světloplachý hmyz, který k rozmnožování potřebuje teplo a vlhko. Jako prevence proti jejich výskytu poslouží, když na noc budete ucpávat v koupelně odtoky a občas je prolijete vařící vodou. Dbejte na dostatečné vysoušení vlhkých prostor a pravidelně v nich větrejte. Ze spár vysajte jejich nakladená vajíčka.

Všeobecně je známo, že levandule odpuzuje šatní moly, a proto se do šatních skříní používají závěsné sáčky nebo bylinkové svazky levandule. Mol šatní patří k nejžravějším škůdcům textilu v Evropě. Největší škody na šatstvu ale napáchají jejich larvy, nikoli již vylíhlí moli. Nejvíce jim chutná takový textil, který přišel do styku s lidským potem, nebo na něm uvízly šupinky odlupující se kůže. V žádném případě nedávejte do šatních skříní papír, ten molům poskytuje úkryt a útočiště. Oblečení dávejte do skříní pouze čisté a dobře usušené. Napadený oděv vyklepejte a vyperte v horké vodě. Pokud se jedná o materiál, který se s horkou vodou nesnese, dejte ho do igelitového sáčku a na týden uložte do mrazničky.  Do skříní můžete kromě pytlíků s levandulí dát třeba i kousky mýdla.

A pokud se na vaší půdě usídlila kuna a už jste na její vypuzení použili kdejakou osvědčenou techniku a nic nepomáhá, pusťte jí rádio, uvidíte, že si nezačne zpívat, ale po čase jí hluk začne vadit a sama změní bydlení

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: lab.rockefeller.edu, static.guim.co.uk, oocities.org, 25.media.tumblr.com, isgtw.org,  ukmoths.org.uk

Publikováno: 12. 7. 2013, Autor: