reklama

Jak se zbavit plísní a vlhkosti na zdech?

Krásné a nově vymalované zdi, které voní čistotou. I tak se nám vtiskne do paměti ta chvíle, kdy se stěhujeme do nového. Tuto iluzi může snadno pokazit právě plíseň a vlhkost.

i (Zdroj: archiv redakce)
Jak se zbavit plísní a vlhkosti na zdech?

Základním bodem je pravidelné a dostatečné větrání všech místnostídomě či bytě. Pokud máte v domě vlhkost, otevřete všechna okna dokořán a udělejte průvan, ten vlhkost vyžene. Ovšem pokud je vlhký dům skrz na skrz, později se vytváří i plíseň, té se můžeme zbavit pomocí různých saponátů dostupných v každé drogérii. Plísním se dá předcházet, kromě větrání, také pravidelným úklidem za použití dezinfekcí a kontrolou míst, kde by se mohla plíseň tvořit. Ale, to jsme to na vás vychrlili trochu moc naráz, že? Tak si to tedy vezměme znovu a po pořádku.

Větrání
Vlhkost
se sráží na chladných plochách a v takové prosáknuté zdi se pak následně plíseň. A přitom stačí denně alespoň 3 až 5 minut vyvětrat. V létě i déle. V žádném případě byste neměli větrat pouze takzvaně „na ventilačku“, nebojte se kyslíku, jakmile vám vletí čerstvý vzduch do domu budete se sami cítit lépe.

Zbavte se páry
kuchyni při vaření, nebo v koupelně po sprše se tvoří velké množství páry, proto byste měli přecházet tomu, aby to v těchto místnostech vypadalo jako v sauně. Pokud v místnosti není okno, nechte páru uniknout přes okno ve vedlejší místnosti. V koupelně je důležité otřít vodu ze stěnpodlahy. Sušení prádla v bytě se raději vyhýbejte, vhodnější je využívat sušičku nebo prádlo sušit na balkoně, terase, v sušárně či komoře. Z vlhkého prádla se do vzduchu může vypařit až 1,5 litru vody.

Jak se zbavit plísní a vlhkosti na zdech?
Jak se zbavit plísní a vlhkosti na zdech? (Zdroj: )
Jak se zbavit plísní a vlhkosti na zdech?
Jak se zbavit plísní a vlhkosti na zdech? (Zdroj: )
Jak se zbavit plísní a vlhkosti na zdech?
Jak se zbavit plísní a vlhkosti na zdech? (Zdroj: )

Sledujte vlhkost vzduchu
V nejčastěji obývaných místnostech by se měla vlhkost pohybovat mezi 40 a 60 %. Pokud je hodnota vlhkosti v místnosti vyšší, tak chtě nechtě, může se i u vás vytvářet plíseň a začnou vám také doma také úřadovat domácí roztoči.

Nábytek
Pakliže máte nábytek takřka „nalepený“  na neodizolovaných stěnách, zejména při těch venkovních, postavte jednotlivé kusy nábytku o  5 až 10 cm od stěny dále. Tím zajistíte, že bude mezi nábytkemstěnou cirkulovat vzduch.

Upřednostňujte přírodní materiály
Přírodní produkty, jako například podlahanábytek ze dřeva, se postarají v místnosti o lepší vzduch. Mohou však také přijmout více vlhkosti nežli například podlahyPVC nebo nábytek z umělé hmoty, takže byste měli dřevěné díly nábytkuinteriéru pravidelně ošetřovat.

Pokud bydlíte v bytě staršího domu, kde je vlhkost stále přítomná, můžete si kromě pravidelného větrání nechat prověřit utěsnění oken. Mnohdy právě nová okna, pečlivě utěsněná, zabraňují přirozené cirkulaci a dýchání budovy.

Můžete si také pomoci různými pohlcovači vlhkosti, které jsou dostupné ve specializovaných drogeriích.

Jestliže bydlíte ve starém domě a stále bojujete s vlhkostí, pak je dobré zjistit, zda za roky, kdy dům stojí, nebyly provedeny nějaké úpravy silnice a chodníku. Běžná praxe ukazuje, že za posledních 50 let se komunikace zvýšily průměrně o 40 cm někde i více. V takových případech je často nutné dům podřezat.

Lucie Sýkorová

Foto:interiornity.com cairns.olx.com.au bearmountainpainting.com franklinpainting.com pune.olx.in diyadvice.com drywallrepairlapuente.com  kootation.com kennistv.com  homeguides.sfgate.com  homedecorreport.com

Publikováno: 1. 8. 2013, Autor: