reklama

Ochrana elektronických zařízení před přepětím

Zvláště za letních bouřek si všichni uvědomujeme důležitost přepěťové ochrany. Jejím úkolem je bezpečí elektronických zařízení v našich domácnostech. V domácnostech ji obvykle využíváme ve formě prodlužovacího kabelu, takzvané prodlužovačky. Rozhodně se vyplatí pořízení dražších modelů prodlužovaček s přepěťovou ochranou. Ty umožňují také ochranu před přepětím v telefonním kabelu. Vzhledem k tomu, jak je v současných domácnostech zaplněných počítači, audiovizemi a televizními sestavami velké nebezpečí, že vznikne škoda na těchto zařízeních, investice do přepěťové ochrany se zcela jistě mnohonásobně vyplatí.

Úkol přepěťové ochrany

Zastavit proudový nebo napěťový výkyv, nebo jeho zbytky, které nestačily na elektrickém vedení zastavit bleskojistky nebo ochrana hlavního rozvaděče, to je úkol přepěťové ochrany. Hlavní rozvaděč a bleskojistky dokážou sice zachytit hlavní část energie, která vznikne při zasažení elektrické sítě bleskem, ale i malá část této energie je schopna přece jen projít a způsobit problém zvláště u citlivé elektroniky. Ochranný systém dokáže vyrovnat mírné přepětí, ale při přepětí intenzivním již odpojí chráněné zásuvky. Poté je třeba ji resetovat.

Kdy přicházejí na řadu záložní zdroje

U televize či reprosystému není výpadek elektrické energie obvykle žádný velký problém. Avšak u zařízení složitějších, jako jsou kupříkladu počítače nebo HDD rekordéry, poruší výpadek energie záznam na disku. Dostatečná je přepěťová ochrana i v případě, že je za ní zapojen laptop. Ten má vlastní baterii, dokáže tedy přepnout, jestliže dojde k výpadku energie. Stolní počítač je bez baterie, a tak je pro jeho provoz výhodnější záložní zdroj.

Ochrana elektronických zařízení před přepětím
Ochrana elektronických zařízení před přepětím (Zdroj: )
Ochrana elektronických zařízení před přepětím
Ochrana elektronických zařízení před přepětím (Zdroj: )
Ochrana elektronických zařízení před přepětím
Ochrana elektronických zařízení před přepětím (Zdroj: )

Funkce záložních zdrojů

Zařízení připojená na elektrický obvod je zapotřebí chránit nejen před přepětím, rovněž i před podpětím, či před přerušením dodávky elektrické energie. V případě nutnosti se tak přepnou na zabudovanou baterii, tím je zaručeno nepřetržité zásobování daného zařízení elektrickou energií. Je nutno počítat s tím, že kapacita energie v baterii je u většiny záložních zdrojů velmi omezená. A právě to je důvodem, proč slouží pouze k pokrytí krátkodobých výpadků a podpětí. Záložní zdroje nejsou za všech okolností schopné zajistit nepřetržitý provoz počítače, umožňují však bezpečně ukončit práci tak, aby nedošlo ke ztrátě dat v paměti počítače či k porušení dat na discích, a to bez zásahu uživatele.

Plnění pojistné události

Záložní zdroje ani přepěťová ochrana ještě automaticky nezaručuje plnění pojistné události. U některých společností je však možnost získat takovou záruku, že při zničení jimi dodaného zařízení, uhradí škody způsobené selháním jejich ochrany. Vždy je maximálně důležité dobře prostudovat podmínky smlouvy. Žádné záložní zdroje, ani přepěťová ochrana, nejsou náhradou za zálohování dat. Zálohování je vždy na vás!

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: yankodesign.com, dyitrade.com, indervilla.com, freshome.com

Publikováno: 14. 8. 2014, Autor: