reklama

Designérky radí: Co znamená bydlet

Chcete prakticky a příjemně bydlet? Myslíte, že to nejde? Naše designérky ze studia CG design ale vědí, jak na to.

Už Sokrates kladl důraz na nutnost zkoumat život skrze  naše potřeby tady a teď. Řekl, že potřeba je náš dar, neboť nás žene dopředu a nutí nás se vyvíjet.  Vše, co děláme, bychom měli dělat s rozmyslem.  To samozřejmě platí i pro bydlení.  Přemýšlíme a zkoumáme naše potřeby ohledně bydlení tak, abychom si dělali život příjemnější a plnohodnotnější?  Nebo se slepě ženeme pouze za tím, abychom si dali do bytu efektní křeslo, které se bude líbit sousedovi, ale nebude pohodlné?

Pojmenujte si své vlastní potřeby bydlení a udělejte si seznam svých očekávání.

Vybrali jsme pro Vás několik potřeb a očekávání a návod, jak jich docílit.

1. Potřebuji se dobře vyspat

Co očekávám:
–    budu odpočinutý
–    budu v pohodlí
–    přečtu si před spaním knihu nebo časopis
–    zklidním se po náročném dni

Jak naplnit očekávání:
–    mám dobrou matraci
–    mám v ložnici dobré zastínění
–    vymaluji si uklidňující barvou
–    poslechnu si před spaním zklidňující hudbu nebo meditaci a ne zprávy.

Čím jste starší, dávejte si matraci výš (optimální výška postele s matrací  je 50 – 55 cm od země). Bude se vám lépe vstávat. Ležení u země nepůsobí na psychiku dobře.

RADA:
Nemějte u hlavy elektronické předměty, zejména mobilní telefony. Mobilní telefon se každé dvě minuty hlásí na vysílač a Wi-Fi vysílá nepřetržitě. Mobil u postele tudíž narušuje vaše přirozené biopole.

neklidna-lo-nice.jpg

Zdroj: archiv redakce

Přestože se na první pohled zdá tato ložnice velmi hezká, je pro dobrý spánek nevhodná.  Problematické je umístění postele u velkého okna.  Podvědomě ztrácíte pocit bezpečí.  Dveře na balkon u hlavy také klidu nepřidají.  K tomu si navíc pustíte zprávy a ráno se nemůžete divit, že jste nevyspalí.

klidna-lo-nice.jpg

Zdroj: archiv redakce

Tato ložnice je velmi klidná. Hlava postele se opírá o plnou stěnu a tím získáváte pocit opory a bezpečí.  U hlavy postele nemáte žádné elektronické přístroje nebo dveře.  Použitá barva je uklidňující a závěsy plně zakryjí okno.

2. Potřebuji si odpočinout

Co očekávám:
–    pustím si televizi nebo hudbu
–    budu v pohodlí
–    pozvu přátele
–    budu si číst

Jak očekávání naplnit
Umístěte si TV do dobrého zorného úhlu, tzn. do výše úrovně očí, když sedíme na místě, odkud se chceme na televizi dívat. Pokud je TV příliš vysoko, zakláníme hlavu a tím si namáháme krční páteř. Pak marně přemýšlíme, proč nás bolí hlava nebo za krkem.

SEZENÍ
Snažte se i v malých prostorech mít alespoň dva kusy sedacího nábytku, aby měl každý možnost osobního prostoru.  Ne vždy máme náladu spolu sdílet jednu pohovku.

Vyberte si pohodlnou a přitom elegantní pohovku a doplňte ji několika polštářky.  Polštáře  vytváří pocit pohodlí. Když jste vysocí, kupte si co nejhlubší pohovku, minimálně s hloubkou sedáku cca 90cm.  Nebudou Vám z pohovky trčet kolena. Když jste starší, dívejte se zejména na výšku sedáku pohovky a její tvrdost, aby se Vám z ní lépe vstávalo. Pohovky, do kterých se zaboříte, nejsou úplně ideální.

Ukázka pohovek s polštáři a bez polštářů

pol-ta-e-sofa.jpg

Zdroj: archiv redakce

Kombinujte velikosti, tvary a barvy polštářů. Většinou platí, že největší polštář má 55×55 cm, menší 40x40cm a prostřední díl 60x30cm. Pokuste se použít alespoň 2 polštáře se vzorem. Pohovce to dodá život.

Stolky

Pro zpříjemnění odpočinku na pohovce nebo v křesle potřebujeme místo na odložení ovladače na televizi, kávy, nebo knihy. K tomu se výborně hodí dva typy stolků: konferenční a odkládací.

V malém prostoru zvažte použití raději několika menších stolků než jednoho velkého. Máte tím možnost se stolky hýbat dle potřeby. Vzdušněji bude působit použití průhledného kusu (jako je sklo a kov nebo plast).

Osvětlení

Nezapomínejte na dobré osvětlení u sezení.  Nepracujte pouze s lustrem, ale i s lampami. Čím jsme starší, potřebujeme více světla. Desetiletému dítěti stačí 40W žárovka, šedesátiletý člověk už potřebuje ke stejné činnosti 100W žárovku.

sv-tla.jpg

Zdroj: archiv redakce

Na tomto obrázku je vidět práce se světlem – je zde kombinace lustru, stojací lampy a lampy na čtení.

RADA: Vrstvěte světlo
Na různé činnosti potřebujeme různé světlo. Nepotřebujeme a ani nechceme mít rozsvícený neustále jen lustr.

Stolní a stojací lampy
Lampy promítají světlo nahoru a dolů, nesvítí nám do očí.  Tím tvoří příjemnou atmosféru a dobrou náladu. Nejsme nuceni nic řešit. Podvědomě je to pro nás uklidňující.

Lustr
Pokud potřebujete soustředěně pracovat,  rozsviťte si lustr. Je neocenitelným pomocníkem, protože nás udržuje neustále v pohotovosti.  Nedovolí nám se uvolnit. Proto nesviťte lustrem, pokud si chcete odpočinout. Při dívání se na TV doporučujeme pouze nepřímé osvětlení, např. stolní lampu.

3. Potřebuji se najíst

Co očekávám:
–    budu sytý a spokojený

Jak naplnit očekávání:
–    vytvořím si čas a prostor na jídlo

Ne nadarmo se říká, kdo má stůl a židli, tak bydlí. Nešvar dnešní doby zvaný „večeře na pohovce u televize, většinou o samotě“, je to nejhorší, co můžete pro svůj život a soužití s druhými udělat.

Vždy mějte v bytě jídelní stůl a nejméně 2 židle a to i když žijete sami. Podvědomě si do života přitahujete společnost.

Večeře u televize versus společná u stolu

vecere-u-tv-versus-rodinna.jpg

Zdroj: archiv redakce

V jídelním koutě si vytvářejte dojem hojnosti a naplnění. Používejte k tomu mísu s ovocem (ne shnilé ovoce a ne poloprázdnou mísu!) a  květiny ( pravidelně květinám měňte vodu a odkvétající ihned vyhoďte). Dobrou variantou může být použití umělých květin ve váze s živou vodou, které neustále vypadají nádherně a vy s nimi nebudete mít žádnou práci. Vhodné jsou i svíčky a zrcadlo. Pokud vám to prostor dovolí, umístěte ho na zeď tak, aby odráželo desku jídelního stolu. Podvědomě tím násobíte hojnost a přitahujete si ji do života.

jidelna-hojnost.jpg

Zdroj: archiv redakce

V tomto bytě je použito na jedné stěně velké zrcadlo, které odráží jídelní stůl.  Jeho další významnou funkcí je, že prostor opticky zvětšuje.

4. Potřebuji pracovat

Práce z domova je také fenoménem současné doby. Ne vždy máme to štěstí mít samostatnou pracovnu. Hledáme pak každý volný kout, kde se usadit a mít trochu klidu. Nejhorším nešvarem je vytvoření si pracovního místa v ložnici, což dělá většina lidí. Je nutné si však uvědomit, že právě to je konec našeho klidu a často i vztahu.

Co očekávám a jak očekávání naplnit:
– potřebuji pracovat na PC
– potřebuji si uložit složky
– potřebuji mít svůj pracovní prostor.

Pro všechny tři varianty doporučujeme:
Pořízení jednoho kusu nábytku (skříň, zavírací stůl), kam se pracovní místo schová.
Výhoda: a) Nemusíte se na stůl s papíry a notebookem neustále dívat, a tudíž vás podvědomě neznervózňuje, co všechno ještě musíte udělat. b) Máte rychle uklizeno. Zavřete dvířka a je hotovo. To se mnohdy velmi hodí. I v Čechách jsou firmy, které takové kusy nábytku prodávají, nebo je můžete poptat u truhláře, který vám kus zhotoví na míru.

Další varianta pracovního místa je vytvoření si jej z komory nebo přistavění z SDK v nevyužitém rohu místnosti nebo v chodby.

RADA
Nikdy si nezřizujte pracovní kout v ložnici. Není to dobré ani pro váš spánek, ani pro váš vztah.

home-office-3.jpg

Zdroj: archiv redakce

Pracovní prostor ve skříni – pro ušetření místa použijte shrnovací dveře

home-office-2.jpg

Zdroj: archiv redakce

Toto řešení potřebuje větší hloubku prostoru,  nejméně 120 cm.

office.jpg

Zdroj: archiv redakce

Máte-li v bytě kumbál, ve kterém jen hromadíte věci, popřemýšlejte o jeho lepším využití.  I na 3 m2 se dá udělat krásná, malá domácí kancelář


Připraveno ve spolupráci s designérským studiem CG Design

Designérky:
Denisa Carr Weiglová
Veronika Weiglová Gilbertová
Kontakt:
Pod Valem I, 831
252 43 Průhonice
E-mail: info@cgdesign.cz
Tel: 318 234 654

Publikováno: 4. 9. 2015, Autor: