Sakrální stavby zpravidla nebývají tím nejčastějším tématem ve světě interiérového a exteriérového designu – tedy alespoň ne tehdy, pokud nejsou přestavěny na komerční, tedy profánní stavby. Existuje však jeden náboženský svatostánek, který za zmínku rozhodně stojí…
Zmiňovanou a tolik opěvovanou stavbou je islámská mešita Nasir al Mulk. V překladu její název znamená růžová mešita a nutno říci, že je skutečně netradiční. Její nádhera tkví především z neuvěřitelně precizního provedení jemných detailů nekonečně rozlehlé mozaiky, laděné do růžových tónů tak, aby připomínala východ a západ slunce.
Impozantní mešita, kterou obdivuje celý svět, stojí, jak jinak, než v Íránu, a to sice v tamním nejlidnatějším městě Shiraz. Je očividné, že mešita není nikterak dávnověká. Její stavba byla zahájena kolem roku 1876 a právě díky tomu nese jisté prvky moderní architektury a je dokonale zachovalá.
Trvalo to celých 12 let, nežli byl zasazen poslední kousek mozaiky a mešita mohla tak být prohlášena za dokončenou. Výsledek je skutečně velkolepou oslavou muslimského náboženství a patří mezi tamní nejúchvatnější stavby vůbec. Uvnitř, v klenutých interiérech mešity naleznete pečlivě, až úzkostlivě vyleštěné barevné sklo, z něhož jsou fantastické mozaiky poskládány. Nechybí ani tradiční náboženské výjevy a motivy, úzce spjaté s muslimským folklorem.
Ačkoliv je mešita zvána růžovou, díky barvě, která zde skutečně převládá, pak při vstupu do fascinujících interiérů spatří oko pozorovatele až oslnivé spektrum miliardy okouzlujících barev – ať už zářivých, anebo tlumených tónů, které se skrze plastické i skulpturické monumentální výjevy spojují v jednu dokonalou barevnou symfonii.
Lucie Sýkorová
Foto: Freshome.com
Publikováno: 30. 5. 2014, Autor: