reklama

3 dobré rady, jak na domovní elektroinstalaci

Vypínače a zásuvky – nenápadné, avšak nezbytné prvky každé domovní elektroinstalace. Když si představíme rekonstrukci nebo výstavbu, často se soustředíme na estetické prvky a výběr materiálů, ale přehlížíme tyto základní kameny, které ovlivňují naše každodenní životy. Přitom právě kvalitní a správně umístěné vypínače a zásuvky mohou udělat rozdíl mezi pohodlím a bezpečím a potenciálními problémy. Pojďme se podívat na to, jak vypínače a zásuvky ovlivňují naše domovy a jak si zajistit jejich správnou funkci a bezpečnost.

Spontánnost někdy není na škodu, ale u domovní elektroinstalace se rozhodně vyplatí plánovat dopředu. Pečlivě si rozmyslet rozmístění vypínačů a zásuvek v závislosti na vybavení místnosti může ušetřit čas i zbytečné starosti. Ačkoliv je osazení zdi elektroinstalací poměrně individuální záležitostí, i zde platí určitá pravidla, kterými bychom se měli řídit.

1.  Umístění vypínačů a zásuvek

Vypínače se z praktického hlediska umisťují většinou hned vedle dveří ve výšce asi 120 cm (měřeno od podlahy ke středu vypínače). Zásuvky se standardně osazují do výšky asi 20 cm, ale v případě jejich umístění nad pracovní plochou kuchyňské linky nebo stolu platí přibližně stejná výška osazení jako pro vypínače.

Vypínače se z praktického hlediska umisťují hned vedle dveří ve výšce asi 120 cm
i (Zdroj: archiv OBZOR Zlín)
Vypínače se z praktického hlediska umisťují hned vedle dveří ve výšce asi 120 cm

2. Instalační krabičky

Důležité jsou také instalační krabičky pro usazení strojků a vodičů do omítky – těch existuje velké množství. Mohou být kulaté, hranaté, různě veliké, vícenásobné i rozdílně hluboké. A právě hloubka hraje při jejich usazování hlavní roli, jelikož podléhá typu vybrané elektroinstalace. „Pro klasické přístroje domovních vypínačů a zásuvek se nejvíce užívají krabice hluboké 30 nebo 42 mm. U přístrojů se speciální funkcí, jako je například zásuvka s přepěťovou ochranou, se však musí počítat s montážní hloubkou minimálně 50 mm,“ upozorňuje obchodně technický poradce Marek Beneda. Kvůli šíři sortimentu a častým změnám v elektroinstalaci je lepší instalovat rovnou hlubší krabice, abyste v případě změny nemuseli zasahovat do již hotové stěny.

Pro klasické přístroje vypínačů a zásuvek se nejvíce užívají krabice hluboké 30 nebo 42 mm
i (Zdroj: archiv OBZOR Zlín)
Pro klasické přístroje vypínačů a zásuvek se nejvíce užívají krabice hluboké 30 nebo 42 mm

3. Zásuvky a vypínače u vodních zdrojů

V blízkosti vodních zdrojů byste si měli dát pozor zejména na dostatečnou vzdálenost umístění zásuvek a vypínačů – dle normy by tato vzdálenost od vodního zdroje měla činit minimálně 60 cm.

Dle normy by vzdálenost zásuvek a vypínačů od vodního zdroje měla činit minimálně 60 cm
i (Zdroj: archiv OBZOR a Dřevojas)
Dle normy by vzdálenost zásuvek a vypínačů od vodního zdroje měla činit minimálně 60 cm

Tip:

Rychlá přeměna vypínačů

Rádi experimentujete a milujete změny? Pokud kromě dekorací chcete obměňovat ve svém bytě i vzhled vypínačů, existuje snadné řešení. Někteří výrobci domovní elektroinstalace umožňují v rámci svých kolekcí měnit pohledové kryty vypínačů. Jedná se tedy pouze o kosmetickou změnu, strojek vypínače zůstává stejný. Ve svém interiéru tak můžete střídat lakované sklo v neutrálních, pastelových i sytých odstínech, dřevo v podání dubu, ořechu a mahagonu, kovy jako nerez a hliník či trendový beton.

Zdroj informací: OBZOR a Dřevojas

Publikováno: 14. 4. 2024, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce