Čistíte kočce a psovi zuby? Poradíme vám, jak si zoubky ošetří sami

Je vašemu psímu kamarádovi nebo kočičce cítit z tlamy? Patrně se jedná o zubní kámen nebo zubní kaz a prevencí je pravidelné čištění zubů. Poradíme vám, jak zvířatům ošetření zoubků zjednodušit.

Naši mazlíčci, psi i kočky, trpí záněty v důsledku nahromaděného zubního plaku stejně jako lidé. Těmto zánětům je možné předcházet pravidelným čištěním zubů. Jak ale přimět psa nebo kočku k ochotnému otevření tlamy? Čištění zubů kartáčkem a zubní pastou je sice ideální prevencí parodontózy, ale není příjemné dětem, natož psům nebo kočkám. Nejčastější motivací pro čtyřnohé mazlíčky bývá pochvala majitele nebo pamlsek.

Špatný dech (halitosis) je častým problémem zvířat
Špatný dech (halitosis) je častým problémem zvířat (Zdroj: pixabay.com)

Za posledních roky přinesl výzkum a vývoj výživy zvířat nové poznatky v prevenci mnoha onemocnění. Dentální hygieně zvířat v souvislosti se stravou se začali odborníci věnovat až koncem 90. let minulého století. Díky těmto poznatkům mohli výrobci krmiv vylepšit texturu granulí a vyrobit dentální pamlsky pro samočištění zubů.

Poté, co odborníci našli příjemnou alternativu k zubnímu kartáčku a zubní pastě, zjistili další prospěšné účinky dentálních pamlsků. Špatný dech (halitosis) je častým problémem zvířat, který může narušit vztah mezi zvířetem a majitelem. Zkažený dech může být prvním klinickým příznakem periodontálního onemocnění, který majitel vnímá. Kvalitní značky průmyslově vyráběných krmiv dokážou redukovat zápach z ústní dutiny pomocí mechanického působení žvýkání, pasáží krmiva a stimulací toku slin.

Jednoznačným trendem jsou tzv. funkční potraviny.
Jednoznačným trendem jsou tzv. funkční potraviny. (Zdroj: pixabay.com)

Jednoznačným trendem jsou tzv. funkční potraviny. Ty se uplatňují také ve zvířecí stravě. Granule, které vyžadují náročnější žvýkání, účinněji otírají zubní plak a brání vzniku zubního kamene. Speciálně navržené funkční pamlsky jsou jakýmsi doplňkem kompletních krmiv a slouží k pravidelné péči o chrup mazlíčků. Lepší „žvýkatelnost“ pomáhá setřít plak jak z předních, tak i zadních zubů. Žvýkáním dentálních tyčinek dochází u psa k samovolnému otírání plaku z povrchu zubů a osvěžení dechu. Na podobném principu funguje také dentální pamlsek pro kočky. Tato speciální pochoutka omezuje tvorbu zubního plaku a kamene a působí proti zápachu z ústní dutiny.

Související k tématu