Nástup do školy a tedy svého druhu konec dětství, je zásadní zlom v životě dítěte, které nyní nabírá kurs k dospělosti a hry se pomalu stávají minulostí. Studentský či žákovský pokoj by měl být proto zařizován s tímto vědomím a pokud učení prvňáčkovi doma moc nejde, pak nemusí být chyba apriori v něm, ale třeba i ve špatně pojatém pokoji, který byl včera pokojem dětským a nyní se stal děsivou „mučírnou“ s knihami, penálem a stolní lampou.
Pro klid rodičovské duše je dobré se přesvědčit, že s nejlepšími úmysly zařízený studentský pokoj je po stránce ergonomické opravdu vyhovující a že splňuje základní parametry pracovního místa.
RADA: světlo by mělo dopadat na desku psacího stolu z boku, pro leváka z pravé strany a pro praváka s levé tak, aby si při psaní píšící rukou nestínil. Prvňáček nemusí mít na stole monitor.
Velká inspirativní fotogalerie dětských pokojů
Sedí správně?
Zkontrolujte, jestli vašemu dítěti doslova neplandají nohy kvůli příliš vysoké židli. Když sedí vzpřímeně, mělo by mít chodidla na zemi, holeň se stehny cca v pravém úhlu, rovná záda a předloktí volně na stole po celé jejich délce.
POZOR! Dětský pokoj nesmí být nejednou ke svému obyvateli nepřátelský, všichni plyšoví medvědi, auta a panenky by měli mít dál své místo, byť třeba jinde a jinak, ale rozhodně není možné střihem udělat z dětského pokoje kancelář. Nechte dítě, ať si to zařídí po svém! Škola i učení ho musí bavit, svůj pokoj s pracovním stolem musí mít rád, nesmí to být „poprava“ dětství ve jménu vzdělávání.
Karel Holý
Foto FAST a archiv redakce
Publikováno: 12. 9. 2007, Autor: