Jakýkoli okřídlený návštěvník není v domácnosti vítán. Potká-li hospodyňka v kuchyni mola, rázem se z ní stává dravá lovkyně. Stejně tak dotěrný komár nebo moucha dokáží otrávit jinak zdařilý den. Plácačka je sice prastarý vynález jak se obtížného hmyzu zbavit, ale přece jen to není to pravé ořechové – na trhu jsou účinnější prostředky.
Pomineme-li prosté rozplácnutí hmyzu s následným flekem na ubruse, okně nebo šatech pak existují jen dva způsoby likvidace hmyzu v domácnosti. Buď odpudit a nechat žít nebo přilákat a zbavit se poletuch pokud možno esteticky.
Jak jednoduché – papír a lep
Klasická hnědá papírová rolička s lepem vzhledově do moderního interiéru určitě nezapadne. Proto firmy vyvíjejí na pohled nenápadné nebo dekorativní samolepky, které se umístí přímo na okno nebo jeho rám. Oproti obyčejné mucholapce samolepky fungují na principu lákavé barevnosti a hubícího lepu, jenž obsahuje feromony, které se působením slunečního záření uvolňují. Poletující hmyz je „vůní“ lákán a posléze se na samolepku přilepí. Opotřebovaná mucholapka se dá snadno odejmout a vyměnit.. Motiv slunečnice nebo berušky je účinný na mouchy a běžný létavý hmyz zvenčí, ale na potravinové nebo šatní moly nestačí. Pro ně jsou určeny mololapky rovněž na bázi feromonů, které účinkují tři měsíce a poté se vymění.
Na komáry platí elektřina
Pištící komár v ložnici dokáže vyvolat nevídanou reakci počínaje hysterickým záchvatem až po bezesnou noc. Ochránit domácnost pomáhají nejrůznější přípravky ve formě spirál, tyčinek, polštářků nebo repelentů do zásuvky. Tyto odpuzovače pracují spolehlivě na bázi chemických sloučenin, které se zasunutím do zásuvky ohřejí a na hmyz působí jako respirační jed. Pro člověka se do strojků používají naprosto nezávadné, rychle a ekologicky odbouratelné látky, ale je dobré vědět, že u alergiků mohou vyvolat zdravotní potíže. Do elektrických odpuzovačů se používají kapalné náplně nebo tablety. Dobu účinnosti mají přibližně stejnou – při zapnutí pouze na noc vydrží naplň zhruba tři měsíce, což stačí na celou letní sezónu.
Smrtící světlo
Všichni to známe – rozsvítit při otevřeném okně se v létě rovná živelní pohromě. Hmyz a světlo jsou k sobě přitahováni magickou silou a právě tento princip je účinnou zbraní elektřinou napájených lapačů. Přístroje jsou vyráběny v různém provedení od stojacích, závěsných až po dekorativní a jsou určeny jak pro interiér tak i exteriér. Fungují na principu kombinace elektrického ohradníku a světla – elektrický proud o vysokém napětí napájí mřížky z tenkého drátu, za kterými je speciální výbojka, která láká hmyz světlem určité vlnové délky. Naletující hmyz je pak usmrcován elektrickým výbojem při průletu mezi mřížkami. Účinek těchto přístrojů je vysoký a údržba i obsluha jsou velmi snadné. Tácek plný hmyzu se pouze vyprázdní. U přístrojů dekorativních místo elektrického výboje ničí hmyz lepkavá destička, která je umístěna za zářivkou. V tomto případě je nutná její pravidelná výměna. Výhodou elektrických lapačů je bezproblémový provoz a ochrana proti hmyzu celých čtyřiadvacet hodin.
Čím kdo zachází tím také schází
Okřídlené rčení platí pro létací a lezoucí havěť v případě, že si pořídíte akustický ultrazvukový plašič. Tón pro člověka neslyšitelný hmyz spolehlivě odpudí. Přístroj s nastavitelným spektrem frekvencí zvuku působí na šváby, mravence, blechy, klíšťata, cvrčky, kobylky a většinu lezoucího hmyzu. Účinnější frekvence je určena na plašení myší a drobných hlodavců. Takže jedním přístrojem vlastně zabijete dvě mouchy jednou ranou. Praktické napájení síťovým adaptérem nebo devítivoltovou baterií umožní od hmyzu ochránit interiér (o ploše 101 m2) nebo venkovní plochu (86 m2). Kapesní formát přístroje je velmi příjemný. Snadno si jej přivezete na chatu, přemístíte na zahradu nebo zabalíte do kufru na dovolenou.
Lovy beze zbraní aneb chyť a pusť
Humánní způsob odchytu poletujícího hmyzu se někomu může zdát jako naprosto nesmyslné plýtvání energií, časem i penězi. Opačného názoru jsou ale například chovatelé rybiček nebo terarijních zvířat. Ti hejno much, od ostatních „normálních“ lidí, naopak uvítají. Vydatným lapačem i pomocníkem v jednom přístroji je model Economy Round 368, který je vybaven jednorychlostním motorem, kombinací UV zářivky a ventilátoru. Hmyz je nalákán UV světlem, poté nasát podtlakem ventilátoru a uzavřen ve speciální přihrádce. Pak již je volba na vás, jestli hmyz necháte v přihrádce vysušit anebo ji lehce vyjmete, postavíte do terária a otevřete.
Autor: Irena Forejtová
Foto firem Gpartner, Slom
Publikováno: 19. 6. 2008, Autor: