reklama

Chov křepelek pro drobná, ale zdravá vajíčka

Křepelky patří pro labužníky k největším pochoutkám, ale nemusí se chovat jen pro maso. Jejich vajíčka jsou sice o dost menší než slepičí, ale pro naše zdraví jsou mnohem lepší. Více nám o chovu křepelek poví chovatel Filip Hozman.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Kolik křepelek chovat pro potřeby jedné rodiny

Pokud máme chov křepelek pro vajíčka a ne pro maso, postačí nám asi 15–20 křepelek. Křepelka snáší každý den jedno vajíčko. Pokud tedy naše křepelky snesou za týden sto vajec, odpovídá to asi pětadvaceti kusům vajec slepičích, a to stačí pokrýt potřeby běžné rodiny.

Křepelčí vajíčka
i (Zdroj: pixabay.com)
Křepelčí vajíčka

Chov křepelek

Křepelčí slepičky začínají snášet první vajíčka ve věku asi padesát dní. První týden je ovšem snůška nepravidelná, až od druhého týdne se ustálí. Je to i v závislosti na teplotě, která musí být minimálně 10 °C, ideálně 20 °C. Světlo potřebují křepelky asi 12–16 hodin denně. Křepelky spatně snášejí průvan a přímé slunce, musíme je tedy chovat ve stínu. Jako podestýlku používáme slámu nebo piliny.

Křepelčí slepičky začínají snášet první vajíčka ve věku asi padesát dní
i (Zdroj: pixabay.com)
Křepelčí slepičky začínají snášet první vajíčka ve věku asi padesát dní

Čím krmit křepelky

Malá kuřátka se krmí šrotem K1, dospělé křepelčí slepičky, od 5.–6. týdne, pak krmíme šrotem pro nosnice N1. Přidáváme zelenou trávu i kopřivy, nasekané slimáky a samy si občas sezobnou nějaký hmyz.

Křepelčí kuřátko
i (Zdroj: pixabay.com)
Křepelčí kuřátko

Publikováno: 28. 2. 2019, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce