reklama

Máte malý byt?

Malometrážní byty jsou na jednu stranu populární a na stranu druhou sebou nesou různá úskalí. Ona popularita je daná jejich pořizovací cenou a snadnou údržbou, úskalí čekají na uživatele při vybavování právě těch několika málo metrů čtverečních. Nesnažte se malý byt zařizovat jako byt velký. Technika „nahuštění“ a „natlačení“ nábytku ke stěnám a k sobě není dobrá.

A co radí odborníci? Je to vlastně velmi jednoduché a celá problematika by se dala popsat několika málo slovy: zbavte se příček, tmavých barev a pusťte do bytu maximum denního světla. Používejte multifunkční nábytek s úložným prostorem

Pokud nemáte malé děti, které potřebují (většinou) samostatnou místnost a nebo pokud nemáte jiný zásadní důvod k tomu oddělovat pomocí příček fyzicky jeden prostor od druhého, pak se raději tvorbě místností vyhněte. Máte-li např. prostor 50m čtverečních, které zahrnují předsíň se šatnou, toaletu, koupelnu i kuchyň a ložnici a obývací pokoj atd., pak těžko vyhovíte všem a všemu a bude lepší, když si jako prioritu vezmete snahu vytvořit raději pohodlné 1+1 než těsný dvoupokojový byt.

Velká inspirativní fotogalerie ložnic

Máte malý byt?
Máte malý byt? (Zdroj: )
Máte malý byt?
Máte malý byt? (Zdroj: )
Máte malý byt?
Máte malý byt? (Zdroj: )

TIP: rozhodně se pokuste vytvořit jednu místnost spojením kuchyně o obývacího pokoje. Pokoj o velikosti 15 m je velmi malý a 10 m kuchyně je také velmi skličujících, ale dohromady mají 25 metrů a to už je docela příjemné. Budete ale potřebovat silnou digestoř dimenzovanou na celou velkou místnost (tedy nikoliv jen na prostor bývalé kuchyně) tak, aby mastné páry neulpívaly na sedacím nábytku v té části, která bude obývacím pokojem. O výběru digestoře čtěte ZDE.

TIP 2: zamyslete se nad tím, zdali opravdu maximálně využíváte denního světla, zdali nejsou např. na okenních parapetech zbytečné předměty, které plochu okna a tedy i množství světla zmenšují. Denní světlo opticky i pocitově zvětšuje místnosti a pocit malého bytu je méně tíživý.

TIP 3: používejte multifunkční a rozkládací nábytek. Klasikou je rozkládací jídelní stůl, který normálně slouží např. jen dvěma osobám a rozloží se pouze v případě, kdy se objeví návštěva.

Stejně tak je dobré používat sedací nábytek, křesla a pohovky s úložným prostorem, který nemusí sloužit jen pro lůžkoviny.

Red.
Foto archiv redakce

Publikováno: 23. 9. 2008, Autor: