Látky jsou bezesporu jedním z nejvýraznějších nástrojů tvorby interiéru. Volně závěsy až na zem budí romantickou atmosféru, stejně jako např. intimní světlo svíček. Takovým způsobem se dá vytvářet moderní i klasický interiér. Má to ale jeden malý háček. Pokud jste alergici, pak o látkách ve vašem interiéru platí „čím méně, tím lépe“. Ale pokud alergici nejste, pak vás budou zajímat spíše inspirativní fotografie, než varovný text článku.
Bohatě látkami dekorovaný interiér vás vlastně bude stát spoustu času, který budete muset věnovat jeho úklidu. Setřít vlhkým hadrem podlahu a omyvatelný plastový nábytek není problém. Ale vyluxovat veškeré čalouněná zákoutí a plochy nábytku, vyprášit závěsy, dečky atd., tak to už dá více práce. Máte-li alergii, pak to budete muset dělat o to častěji a možná pro vás ani takový interiér ani není. Pokud už vám ale bylo více než 35 let a pokud alergiemi netrpíte, pak si asi s něčím takovým nemusíte lámat hlavu.
Nepříjemné civilizační choroby
Před 100 lety by nikoho nenapadlo problematizovat používání látek a jiných textilií v obytném interiéru. U látek se hodnotil jejich vzhled, kvalita a příjemnost dotyku, stejně jako kvalita samotné látky ve fyzickém slova smyslu. V současné době má ale používání látek v obytném interiéru další rozměr a ten se jmenuje „alergie“.
Alergie je v pravém slova smyslu civilizační nemoc a bohužel už dnes neplatí, že pokud se s dispozicemi k alergiím člověk nenarodí, tak se mu prostě tyhle problémy vyhnuly. Alergikem je možné se stát i po 35 roku věku a tedy v podstatě ve „středním věku“. Interiérový textil je pak ideálním útočištěm a „skladištěm“ alergenů, které přecitlivělý, tedy alergikův organizmus nepříjemným způsobem dráždí. Jedná se zejména o prach a roztoče. A právě bohatě nařasené závěsy, koberce s vysokým chlupem, samotové měkké čalounění a spousta polštářů a deček, to vše jsou součásti obytného interiéru, které by lékař alergolog doporučit v odstranit v rámci jakého si prvního ozdraveného procesu.
Velká fotogalerie moderních interiérů
A jak se roztočům bránit?
Je to poměrně jednoduché. Pokud se rozhodnete ponechat si a nebo zřídit bohatě čalounění a textilem zaplněný interiér, pak je potřeba látky často prát, vyklepávat a pokud možno je vystavovat UV záření. Je to vlastně ono klasické „vyvětrání“, kterého se tradičně dostávalo lůžkovinám. I ve městě byly vidět peřiny splývající z otevřených oken. Nic takového se bohužel již nedělá.
TIP: zkuste také vysavače se speciálními HEPA filtry, které vám pomohou eliminovat výskyt roztočů z těch částí bytu, jež je možné vyluxovat. A nebo volte alespoň takové látky, které jsou snadno ošetřovatelné, které nemají vysoký chlup, nejsou „hluboké“ atd.
Red.
Foto: Nobis
Publikováno: 22. 4. 2009, Autor: