Co máte na stěnách vašeho obývacího pokoje? Pravděpodobně to budou tapety a nebo budete mít klasicky vymalováno. A v koupelně na stěnách budou keramické nebo kamenné obklady. A nešlo by to otočit? Zkuste si stěnu v pokoji obložit třeba břidlicí. Ale není to moc „odvážné řešení“ ?
Ve smyslu uživatelského pohodlí není na kamenné či keramické stěně nic výjimečného, tedy pokud ji uvažujeme v obytné části interiéru, kde není vlhký provoz a nebo zvýšený výskyt mastných par tak, jako tomu bývá v koupelně či v kuchyni. Jaký je tedy důvod k tomu vyřešit svou obývákovou stěnu tímto způsobem?
Čistě jen estetika
Pokud se někdo rozhodne pro takové netradiční řešení, pak to, co tím získá, se bude v prvé i druhé řadě pohybovat čistě jen v rámci estetických kategorií. Bude to tedy tzv. „jen hezké“. A to může být pro někoho nedostatečný důvod k porušování zaběhnutých řešení. I když by se nějaké objektivně praktické důvody možná přeci jen našly.
Velká fotogalerie moderních interiérů
Snadná údržba?
Mluví-li se o snadné údržbě stěny, tak to možná mnohým zní poněkud přehnaně. Stěny se udržují a ošetřují v koupelně, kde je můžeme zbavovat vlhkosti a pak také v kuchyni, ve které se na některých místech hromadí a uplívají mastné páry a ty je vhodné odstranit ( i když to by měla zvládnout silná digestoř – respektive, měla by zabránit jejich rozpínání) . Ale v obývacím pokoji? Tady se můžeme spokojit s tím, že snadno ze stěny setřeme prach, který může vadit přecitlivělým alergikům.
TIP: Plastický povrch stěny obložené třeba právě břidlicí, umožňuje různé měnit atmosféru v místnosti pouhou změnou úhlu nasvícení. Stíny se zkracují a prodlužují, stěna se někdy jeví rovná jako vodní hladina, jindy vystupují a zvýrazňují se její nerovnosti.
Red.
Foto: Nuevalinea
Publikováno: 13. 5. 2009, Autor: