reklama

Jak se bránit proti hmyzu?

Za oknem je krásně, sluníčko svítí, květiny a stromy kvetou, ptáci zpívají a mezi tím vším poletují mušky, komáři, vosy, moli… A ti se všichni ještě s mnoha přáteli chtějí dostat k vám domů. Nebo už se dostali a bzučí vám v noci u ucha, sedají na snídaně a lozí po podlaze? Že už se s nimi začínáte smiřovat, když je venku tak krásně, každý jistě zjihne a aspoň si nebudete připadat doma sami, ale přece jen – zkuste s nimi pořádně zatočit!

i (Zdroj: archiv redakce)
Jak se bránit proti hmyzu?

To, že malí vetřelci umí pěkně znepříjemnit život, jistě nemusíme připomínat. Kromě otravného bzučení totiž přenášejí i choroboplodné zárodky, vyvolávají alergie, někteří dokáží zničit potraviny, ale i koberce a oblečení. Co tedy s nimi? Jak se proti nim bránit?

Nejlepší obranou je určitě útok, nicméně prevence taky není škodu. Zkrátka stačí nedovolit hmyzím pěchotám vtrhnout do bytu. Kromě toho, že si je můžeme občas přinést v potravinách, což neovlivníme, totiž největší hmyzí nálety přicházejí zvenku, tedy okny. Sítě by proto měly být samozřejmostí, ušetří vám spoustu trápení.

Sítě do oken jako prevence

Sítě určitě nemusíte instalovat do všech oken, přiznejte si, že v době plastových složených oken rozhodně všechny části neotvíráte. Sítě bohatě postačí na dveřích na balkon a ve všech ventilačních oknech, zbytek může zůstat bez sítí.

Nezapomeňte hlavně na okno v ložnici. Spánek při otevřeném okně je na jaře i v létě samozřejmostí a nic jej nedokáže otrávit víc než nepříjemně bzučící komár prahnoucí po vaší krvi. Proti komárům jsou zároveň účinné i různé druhy odpařovačů, které díky obsaženým insekticidům přítomné komáry zabíjejí a při otevřeném oknu je zapuzují zpátky ven.

Jak se bránit proti hmyzu?
Jak se bránit proti hmyzu? (Zdroj: )
Jak se bránit proti hmyzu?
Jak se bránit proti hmyzu? (Zdroj: )
Jak se bránit proti hmyzu?
Jak se bránit proti hmyzu? (Zdroj: )

Nepříjemní moli a jim podobní

Malí okřídlení tvorové se moc rádi pohybují i kolem košů na odpadky, proto si zkuste pořídit těsnící víko a nikomu z kmene členovců tak svoje odpadky nenechávejte přístupné. Zároveň odpadkový koš občas umyjte a nenechávejte na něm zbytečně zbytky jídla.

Jistě vám jsou známi i moli. Tihle nepříjemní škůdci se k vám dostanou v sáčku mouky, strouhanky nebo i rozinek a nenápadně vám zaneřádí spíž. Pokud jejich ložisko objevíte, nekompromisně onu nezvedenou potravinu vyhoďte, nejlépe rovnou do popelnice, protože necháte-li je volně vegetovat ještě dva dny v odpadkovém koši, způsobíte jim tím spíše radost.

Vůni na vás!

Na moly v oblečení platí levandule nebo pomerančová kúra, takže se nerozpakujte provonět si šatník a nechat tak hladové a nevzhledné motýlky v bezpečné vzdálenosti od něj. Pokud už je ale na voňavé kousky pozdě, napadené oblečení vyperte v horké vodě a pořádně si ve skříni ukliďte.

Mravenci v kredenci taky člověka moc nepotěší. I na tyto potvůrky platí aromatické látky, které jim nenápadně nasadíte do jejich oblíbených cestiček. Taková skořice nebo hřebíček dokáže mravenčí populaci pěkně zaskočit.

Přinejhorším pomůže odborník

Noční můrou hospodyněk jsou určitě i švábi. Naskakuje vám už při vyslovení jejich názvu husí kůže a nedokážete si představit svoji reakci, pokud byste nějakého spatřila u sebe doma? Není nic jednoduššího než mít doma čisto. A pokud už vás tito tvorové navštívili, nebojte se povolat na pomoc odbornou firmu.

Martina Tlachová
Foto: Lomax, Žaluzie JP, Jihočeské stavby, Škůdci, WordPress, Megastore

Publikováno: 22. 5. 2009, Autor: