reklama

Třídím, třídíš, třídíme. Ale jak?

„Třiďte odpad“. Tohle sousloví se na nás valí ze všech stran. A kdo chvíli pobyl v sousedním Rakousku nebo třeba ve vzdálenější Belgii, jistě se s tříděním odpadu setkal spíše v negativním slova smyslu. Za prvé nevěděl, kam a co vlastně třídit, a za druhé, pokud hodil odpadky do barevných košů podle nálady, mohl se setkat i s pokutou. A ne malou. Co s tím

i (Zdroj: archiv redakce)
Třídím, třídíš, třídíme. Ale jak?

Předně, než se do třídění odpadu pustíte, je dobré si zjistit, jak to vypadá ve vašem okolí s kontejnery na tříděný odpad. Někde jsou samozřejmostí a stojí před každým vchodem, jinde za nimi musíte cestovat i několik kilometrů. A ruku na srdce, nemáte-li k dispozici auto, sotva se budete s plným pytlem sešlápnutých PET lahví vláčet tramvají.

Co tedy třídit, jsou-li kontejnery v rámci mezí dostupné? Stojí-li kontejner od každé barvy před domem, není problém vyjít ven vyhodit i každou PET láhev či sklenici od zavařenin zvlášť. Co ale dělat, pokud tomu tak není a vy skutečně budete muset jednou za čas podniknout k odpadkovým nádobám menší výpravu? Kde všechen ten odpad doma uskladnit?

Všudypřítomný papír

Zkuste tím nejjednodušším: papír se vyskytuje snad ve všech domácnostech a na skladování není nijak náročný. Jinými slovy nezabere příliš místa a nezapáchá, narozdíl od jiných recyklace schopných komodit.

Noviny, časopisy, použité obálky nebo staré účty klidně naházejte do starých krabic od bot nebo větších proutěných košů, ve kterých by žádná návštěva staré noviny na vyhození nečekala, a jednou za čas je vyvezte. První krok splněn. A ani to nebolelo.

Více košů, lepší třídění

S PET lahvemi by taky neměl být problém. Nemáte-li skryté místo například pod dřezem, pořiďte si druhý koš a PET lahve házejte do něj. Nezapomeňte je vždycky dobře uzavřít, aby zbytek tekutin nevytekl ven, což by se vám například u mléka mohlo trošku vymstít. Od věci není lahve vymývat, což jistě ve výsledku oceníte nejen vy, ale i firmy na svoz recyklovaného odpadu.

Třídím, třídíš, třídíme. Ale jak?
Třídím, třídíš, třídíme. Ale jak? (Zdroj: )
Třídím, třídíš, třídíme. Ale jak?
Třídím, třídíš, třídíme. Ale jak? (Zdroj: )
Třídím, třídíš, třídíme. Ale jak?
Třídím, třídíš, třídíme. Ale jak? (Zdroj: )

Nebezpečné sklo

Se sklem je to horší. Zabere spoustu místa a navíc se může rozbít a nepěkně pořezat vás nebo vaše ratolesti. Další odpadkový koš je opět řešením. O jeho přeplněnosti se ale bát nemusíte, ze skla je toho na trhu čím dál méně a pokud nejste náruživí vinaři či pojídači zavařenin, jistě se váš kontejner bude plnit celkem přívětivou rychlostí.

Na trhu jsou navíc i koše, které jsou vyráběny přímo na separaci odpadu. Stačí jen jít a vybrat si. A ten, co máte doma, jednoduše vyhodit. Nejlépe do plastů.

Biologická alternativa

Na co byste si měli dát největší pozor, je biologický odpad. V dnešní době je možné pořídit sáčky na tento druh odpadu, které jsou samy z biologického materiálu vyrobeny, na skládce se rozpadnou a nijak nezatíží okolí. Ne všechny obce však svoz tohoto druhu odpadu podporují.

Sáčky na bioodpad

Na sáčky ale pozor! Jsou-li plné, velice rády se rozpadnou dříve, než se odhodláte jít je vyhodit. A ještě jedna věc – nádoba na biologický odpad by měla mít dostatečné těsnění. Není snad třeba vysvětlovat, z jakého důvodu.

Recyklovat je „in“

A nezapomeňte, že i recyklace je v módě. Proto se vám doma nemusí povalovat staré krabice pomalu se plnící papírem, ani kýble od pětilitrových jogurtů vyčleněné na plasty. I koš na odpadky se může stát dekorativním prvkem vaší domácnosti. A navíc, do pěkných košů se vám bude třídit odpad lépe. Nevěříte? Vyzkoušejte a uvidíte sami.

Martina Tlachová
Foto: Enviweb, Aparthment Therapy, Snadný nákup, Standmar, Schueller Praha

Publikováno: 3. 7. 2009, Autor: