Romantika je většinou chápána jako něco, co musí mít nutně patinu, co je staré a co má tedy svou vlastní paměť a genia loci. Pokud ale není k dispozici starožitný nábytek, tak i přesto je možné vytvořit romantickou atmosféru a neznamená tu nutně, že se pak musí patina vyrábět uměle. Jde to i bez ní.
Při tvorbě jakéhokoliv interiéru je dobré dopředu definovat svou představu o jeho budoucí podobě. Ideálně pak takovou představu konkretizovat, což znamená, že se od samotného začátku pracuje s konkrétním existujícím nábytkem tak, aby bylo možné uvažovaný záměr nakonec doopravdy realizovat.
Solitér na prázdném pozadí
Zkuste zapomenout na klasické a osvědčené metody, jako např. používání hlubokých závěsů, bílé barvy a množství deček a podobných doplňků. Můžete pak vytvořit romantický interiér soudobým způsobem. A konkrétně? Osvědčeným nástrojem je např. používání výrazného historizujícího, tedy historii napodobujícího, nábytku, který se stane v interiéru solitérem. Pak je vhodné nechat jeho okolí vyprázdněné, nezastavěné žádnými doplňky ani výraznými vzory (např. tapetovými) tak, aby se od onoho „prázdna“ takový kus nábytku dobře „odrážel“. Je to stejná logika, jaká se používá při zavěšování obrazů v galeriích.Ani tam se nevěší plátna na pestrobarevnou zeď, ale volí se neutrální pozadí.
Velká fotogalerie moderních interiérů
Romantický minimalizmus a minimalistický romantizmus
Výše zmíněný postup používá vlastně stejnou metodu, se kterou pracují minimalističtí architekti a designéři, kteří se s úspěchem drží hesla „maximálně minimálně“. Tento postup pak na první pohled ostře kontrastuje s představou o romantickém interiéru jako o něčem, co musí být nutně plné nezbytných zbytečností a různých doplňků. Opak je ale pravdou. I moderní metodou je možné vytvořit požadovanou romantickou atmosféru.
Na téma „romantická ložnice“ ZDE.
Red.
Foto: Nobis a archiv redakce
Publikováno: 22. 7. 2009, Autor: